امامزاده سید محمد زرین نوا
گزارش خطا

امامزاده سید محمد زرین نوا

  • به روز رسانی : ۲۳/۱۰/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 1,353
  • ایران Iran - استان مازندران - قائمشهر
  • نوع : جاهای دیدنی اماکن مذهبی
  • آدرس: مازندران، کمربندی شمالی قائمشهر، خروجی جاده چمازکتی، 2 کیلومتری روستای چمازکتی

جاهای دیدنی مازندران: امامزاده سید محمد زرین نوا

 

بارگاه مبارک حضرت امامزاده سید محمد زرین‌نوا که از جمله ی اماکن زیارتی شهرستان قائمشهر است در ۲ کیلومتری روستای چمازکتی قائمشهر در کنار خیابان هردرود به کروا واقع شده است.

این بقعه متبرکه که ساخت آن به قرن نهم هجری قمری باز می گردد دارای زیر بنایی در حدود ۷۰ متر مربع و محوطه‌ای به مساحت تقریبی ۵/۱ هکتار می‌باشد، این بقعه مبارک میان قبرستان قدیمی و روستا واقع شده است.

بقعه دارای ساختمانی زیبا و گنبدهای سنتی با طرح های زیبا و فوق العاده است. ضریح این امامزاده منبت کاری شده است و در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۳۲۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

جاهای دیدنی مازندران امامزاده سید محمد زرین نوا (۴)

 

اصل بنای امامزاده چهار ضلعی است و دارای ابعاد ۵ متر است. در داخل بنا یک صندوق چوبی با تزئینات ظریف و زیبا وجود دارد که در گذشته دارای کتیبه ای زیبا بوده که هم اکنون این کتیبه در گنجینه میراث فرهنگی استان مازندران، نگهداری می‌شود.

ذکر این نکته قابل توجه است که در این کتیبه تاریخ ساخت بنا سال ۸۵۵ هجری قمری ذکر شده است و نکته ای دیگر که در این کتیبه درج شده است، نام معمار بناست که استاد فخرالدین بن محمود ذکر شده ولی نام متوفی درج نشده است.

نام متوفی در زیارت نامه بقعه آقا سیدمحمد ابن سیدعلی زری نوایی ذکر شده است. بقعه امام زاده دارای محیطی آرام در دل شالیزارها و باغ‌های مرکبات روستا است که علاوه بر صفا و زیبایی منحصر به فرد دارای فضای روحانی بسیار خوبی نیز هست. حیاط امامزاده دارای درختان سر به فلک کشیده و بلند چنار و آزاد است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 5.0 از 5 (از مجموع 1 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی