امامزاده سید حمزه بن موسی
گزارش خطا

امامزاده سید حمزه بن موسی

  • به روز رسانی : ۲۶/۲/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 865
  • ایران Iran - استان آذربایجان شرقی - تبریز
  • نوع : جاهای دیدنی اماکن مذهبی
  • آدرس: آذربایجان شرقی، تبریز، ضلع جنوب شرقی تقاطع خیابان ثقه الاسلام و خیابان عارف

امامزاده سید حمزه بن موسی

 

بقعه و مسجد امامزاده سید حمزه در محله سرخاب واقع شده است. تاریخ بنای نخستین بقعه سال ۷۱۴ هجری قمری یعنی سال درگذشت امامزاده سید حمزه است. نام و کنیه این سید جلیل القدر، ابوالحسن حمزه بن حسن بن محمد می‌باشد که با شانزده واسطه نسبش به امام موسی بن جعفر می‌رسد. بنای اولیه در این سال توسط فرزندش سید حسین بر تربت وی احداث گردید.

آدرس دقیق این امامزاده محله سرخاب – ضلع جنوب شرقی تقاطع خیابان ثقهالاسلام و خیابان عارف میباشد.

مجموعه سید حمزه عبارت از صحن نسبتاً وسیعی است که در سمت جنوب آن مقبره و در سمت مشرق و شمال آن محل تدریس و حجرات طلاب علوم دینی قرار دارد در بالای سردر، سنگ نبشته مرمرین دیگری نصب شده که مربوط به زمان قاجار و تاریخ ۱۲۷۹ هجری است و حاکی از مرمت بنا توسط حاجی رستم بیک در این سال می‌باشد.

بقعه دارای سردابه‌ای است که قبر اصلی سید حمزه و پسرش میر ابوالحسن در آن قرار گرفته است.

از جمله تزئینات حرم آئینه‌کاری زیبای بالای قبر امامزاده است که با کتیبه‌ای به خط نستعلیق زینت یافته، چنانکه از متن کتیبه استفاده می‌گردد امیرعلی اکبرخانه میرپنجه فرزند پناه الحق پاشاخان و به مباشرت معتمد السلطان عادلخان این آئینه کاری در ماه جمادی‌الاول ۱۳۱۳ هـ ق انجام داده است.

سید حمزه که در دربار غازان خان از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده به دست مغولان کشته شد و در بنایی که میرزا ابوطالب – وزیر آذربایجان – در همان سال بر آرامگاه وی احداث کرده به خاک سپرده شد. در جانب شرق بقعه سید حمزه مقبره الشعرای تبریز قرار دارد.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 2.5 از 5 (از مجموع 1 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی