امامزاده سید ابراهیم
گزارش خطا

امامزاده سید ابراهیم

  • به روز رسانی : ۲۸/۲/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 759
  • ایران Iran - استان زنجان - زنجان
  • نوع : جاهای دیدنی اماکن مذهبی
  • آدرس: زنجان، میدان آزادی، خیابان امام خمینی

جاهای دیدنی زنجان: امامزاده سید ابراهیم

 

آرامگاه امامزاده سید ابراهیم در استان زنجان و در مرکز شهر زنجان قراردارد. در نسب امامزاده سید ابراهیم (ع) را عده‌ای وی را «ابراهیم بن موسی بن جعفر(ع)» دانسته و عده دیگری نیز او را «ابراهیم بن محمد بن عبدالله بن الحسن بن العباس بن علی (ع) می دانند.

بنای امامزاده ابتدا به سبک چهار طاقی بوده که گنبد زیبایی آن را پوشش می‌داده است. در سال ۱۳۴۰ هجری شمسی این مجموعه تخریب و مجدداً منطبق بر بنای قدیمی نوسازی شده است. گنبد امامزاده از نوع تک پوششی بوده که با واسطه چهار گوشواره بردیواری که دو طرفش در، یا باز است استوار شده است، هشت نورگیر حدفاصل گوشواره‌ها و گنبد تعبیه شده است. داخل گنبد با مقرنس و گره‌ساز تزئین شده و سوره جمعه به خط زیبای ثلث و به قلم استاد «جواد میر محمد رضایی زنجانی» بر آن نوشته شده است. در نمای بیرونی نیز آیات قرآنی به خط ثلث زنجیری نوشته شده است.

 

جاهای دیدنی زنجان امامزاده سید ابراهیم (۳)

 

ضریح حرم بدست هنرمندان اصفهان ساخته شده و در سال ۱۳۵۸ هجری قمری نصب شده است. سر درب ورودی سمت شمالی و مناره‌های واقع در طرفین آن است، که توسط معمار  ابراهیم سلطانی در سال ۱۳۴۱ هجری شمسی ساخته شده و بالای مناره‌ها آیه ۵۵ سوره احزاب به خط زیبای ثلث به قلم استاد«اخیرالذکر» رقم شده است. مسجد اعظم نیز در در ضلع غربی مجموعه واقع شده است،که بنای آن در سال ۱۳۴۶ شمسی اتمام پذیرفته است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی