امامزاده سام و هام
گزارش خطا

امامزاده سام و هام

  • به روز رسانی : ۲۸/۴/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 2,936
  • ایران Iran - استان همدان - ملایر
  • نوع : جاهای دیدنی اماکن مذهبی
  • آدرس: همدان، جاده ملایر به بروجرد، شهر سامن

جاهای دیدنی همدان : امامزاده سام و هام

 

امامزاه سام و هام در شهرستان ملایر و در شهر سامن در استان همدان میباشد.

حام بنا به اساطیر سامی، یکی از پسران نوح و برادر سام و یافث است که تمدن مصر، سودان، بابل، ارک، هند، سند، زنگبار، کلنه و حبش را بنیانگذاری کرد. نوادگان یکی دیگر از پسرانش به نام مصرایم، تمدن‌های مصر و فلسطین را بنیان نهادند. نسل پسر دیگرش کنعان در سیحون، غزه، سدوم، فنیقیه و عوره پراکنده شدند. فوط، پدر کسانی بود که در لیبی، تونس، مراکش و شمال آفریقا سکونت گزیدند.

حام در کشتی، عورت پدرش نوح را گشود و به برادران خود نشان داد، در حالیکه سام و یافث عورت را پوشانیدند. نوح نیز حام را لعنت و برادرانش را برکت داد. این لعنت بنا به روایات گریبانگیر کنعانیان و فنیقی‌ها است و در نتیجه مذاهب مصر و آشور با شرک و انحرافات جنسی درآمیخت.

 

امامزاده سام و هام (۱)

 

 

در روایات دیگر این گونه است که به دلیل لعنت نوح نژاد حام سیاه و محکوم به بردگی نژاد سفید گردیدند.

روایات مربوط با نفرین شدن حام، در کتب حدیث اسلامی نیز آمده است. با این تفاوت که در این روایات نوح مست نبوده، بلکه در کشتی خواب بوده و عورتش بر اثر وزیدن باد آشکار شده بود؛ حام و یافث وقتی عورت او را نگریستند خندیدند، اما سام ایشان را نهی کرد و هر چه باد می‌گشود،سام می‌پوشید. وقتی سام، آنچه گذشته بود بر نوح بیان کرد، نوح از خداوند خواست که آب پشت حام و آب پشت یافث را تغییر دهد و آنگاه به ایشان گفت که خداوند فرزندان شما را تا قیامت غلامان فرزندان سام قرار داده است، و شما عاق من شدید و پیغمبری از نسلتان قطع گردیده است و نیز در روایات وارد شده است که نوح پیروان خود را از نزدیکی با زنان نهی کرده بود اما حام مخالفت کرد و با همسر خویش درآمیخت، نوح نیز به این سبب او را نفرین کرد، چنانچه نطفه‌اش تغییر کرد و از او جز سیاهان پدید نیامدند. با این حال برخی علمای مسلمان حام را مردی پرهیزکار و شایسته دانسته‌اند که نوح او را برکت داد و سرزمین‌هایی را نیز به او بخشید.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی