امامزاده حیدر گیلوان
گزارش خطا

امامزاده حیدر گیلوان

  • به روز رسانی : ۲/۹/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 4,401
  • ایران Iran - استان زنجان - طارم
  • نوع : جاهای دیدنی اماکن مذهبی
  • آدرس: زنجان، طارم، دهستان گیلوان، داخل قبرستان

جاهای دیدنی زنجان: امامزاده حیدر گیلوان

 

امامزاده حیدر در استان زنجان و شهرستان طارم و در دهستان گیلوان واقع شده است. این امامزاده در داخل باغات انجیر و انار و در وسط قبرستان وسیعی قرار دارد. شجره­ نامه ­ی این امامزاده بدرستی معلوم نیست اما احتمال دارد که ایشان از سادات علویان بوده باشد.

پیش از زلزله سال ۱۳۶۹ه.ش ، ساختمان امامزاده، بنایی کوچک و گنبد دار بوده که به عنوان یک زیارتگاه کوچک و محلّی مورد توجه و احترام ساکنان منطقه بوده است. در جریان زلزله سال ۱۳۶۹ بنا تا حدود زیادی تخریب شده و گنبد آن کاملا فرو می ریزد.

بنای فعلی، ساختمانی تقریبا راست­گوش است که بر روی سکویی سنگی قرار دارد. با توجه به این که ساختمان امامزاده در زمین­های ناهموار حاشیه رودخانه احداث شده، و با توجه به شیب عمومی منطقه که از شمال به جنوب ( در جهت رودخانه ) است، بنابراین قسمت شمالی بنا در سطحی بالاتر از جنوب آن قرار دارد. در نتیجه سازندگان بنا برای این که شیب زمین را رفع نموده و سطحی تراز ایجاد نمایند، ابتدا سکویی سنگی در بخش جنوب محل امامزاده ایجاد کرده و سپس بنا را بر روی آن ایجاد نموده­اند. سکو از لاشه سنگ­های نسبتا بزرگ به شکل تقریبا مربع و در دو سطح  بازسازی شده است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی