استخر عینک
گزارش خطا

استخر عینک

  • به روز رسانی : ۲۶/۲/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 1,164
  • ایران Iran - استان گیلان - رشت
  • نوع : جاهای دیدنی مناظر طبیعی
  • آدرس: گیلان، رشت، بلوار شهید افتخاری

استخر عینک

 

استخر عینک تالاب طبیعی بسیار زیبایی است که در غربی‌ترین نقطه شهر رشت واقع شده است و بعد از تالاب انزلی از نظر مساحت، دومین تالاب طبیعی استان گیلان به شمار می‌رود. طول این تالاب بیش از ۵۰۰۰ متر و عرض متوسط آن ۱۵۰ متر می‌باشد. پایین‌تر بودن ارتفاع شهر رشت نسبت به آب‌های آزاد، بارش‌های فراوان جوی و آب‌های مازاد حاصل از اراضی کشاورزی شهر رشت و شهرستان فومن و شفت که راه ورود به رود را ندارند، از عوامل به وجود آورنده این تالاب طبیعی می‌باشند. این تالاب با عبور جاده خاکی و کانال آب به دو قسمت غربی و شرقی تقسیم می‌شود همچنین آب این استخر به وسیله کانال، به زمین‌های شالیزاری که در سمت شمال و استخر قرار دارند، برده می‌شود. در اطراف این استخر گیاهانی همچون نِی می‌رویند که به دلیل شرایط مساعد آب و هوایی، هر ساله بخش‌های زیادی از آب استخر را اشغال می‌کنند. پیشروی این گیاهان موجب کم شدن مساحت آب استخر می‌شود همچنین سطح آب استخر در بسیاری نقاط پوشیده از جلبک‌های مردابی است به طوری که در بعضی مواقع همانند یک زمین فوتبال به رنگ سبز دیده می‌شود.
دریاچه عینک به وسیله دو معبر ماشین رو که هر کدام ۱۴۳ متر طول دارند به سه قسمت مجزا شامل : آبگیر شرقی، میانی و غربی تقسیم می گردد. این آبگیر ها به وسیله لوله سیمانی به هم متصل می شوند. عمق آبگیر ها متفاوت بوده و بین حداکثر چهار و حداقل ۱٫۶۰ متر می باشد و دارای جریانی با جهت غربی و شرقی است.
ابعاد مرداب عینک ـ استخر عینک رشت در طول فصول سال و سال های مختلف با توجه به میزان بارندگی سالانه، فصلی و ماهانه متغیر می باشد. آبگیرهای موجود دارای عملکرد ذخیره سازی آب به منظور فعالیت های کشاورزی است که در وضع موجود کمابیش نقش خود را حفظ کرده است و در طول چند ساله اخیر به دلیل ساخت و سازهای بی رویه و تبدیل اراضی کشاورزی به مسکونی این نقش مورد تعرض قرار گرفته است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 4.0 از 5 (از مجموع 1 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی