آرامگاه مختومقلی
گزارش خطا

آرامگاه مختومقلی

  • به روز رسانی : ۱۵/۱۱/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 647
  • ایران Iran - استان گلستان - مرواه تپه
  • نوع : جاهای دیدنی بناهای دیدنی و تاریخی
  • آدرس: گلستان، جاده مراوه تپه به گنبد کاووس، خروجی آق تقه، روستای آق تقه قدیم

جاهای دیدنی گلستان: آرامگاه مختومقلی

 

این آرامگاه از توابع شهرستان مراوه تپه و در ۱۵۵ کیلومتری شمال شرقی شهرستان گنبد کاوس و در شمال استان گلستان، و در روستای آق‌ تقه دشت سفید قرار دارد. این مسیر ۱۳۰کیلومتر است. فاصله آرامگاه مختومقلی تا شهر مراوه تپه ۳۵کیلومتر و ارتفاع ۱۲۴متر از سطح دریا است.

آرامگاه مختومقلی مربوط به اواخر دوره قاجاریه، دوره پهلوی است. مختومقلی را فردوسی ترکمانان نام دارد. و چندین آثار، کتاب و قاله از او باقی مانده است. اولین شخصی که در احیای آرامگاه مختوم‌قلی فراغی تلاشی کرد؛ حاجی مراد دُردی قاضی بود.

 

جاهای دیدنی گلستان آرامگاه مختومقلی (۳)

 

این آرامگاه در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۸۶ با شماره ۲۲۲۵۱ به ثبت رسیده است. مختومقلی در سال ۱۱۶۹ هجری شمسی در کنار چشمهٔ اباساری در دامنهٔ کوه سونگی داغ از دنیا رفت و او را در جوار آرامگاه پدرش به خاک سپردند. مختومقلی فراغی یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های مردم ترکمن و فرزند دولت محمد آزادی بزرگترین شاعر زبان ترکمنی است.

سقف مرکزی آرامگاه به شکل گنبد و سر پناه آن برداشتی از تواضع آلا چیق ترکمن معماری اسلامی است. در زیر این آرامگاه بزرگ بر سکویی به ارتفاع ۱۰ متر به ابعاد ۳۰ در ۳۰ متر قبر مختومقلی فراغی و پدرش دولت محمد آزادی قرار دارد.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر

هیچ مکان نزدیکی به این مکان وجود ندارد.

یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی