آرامگاه شاه شجاع
گزارش خطا

آرامگاه شاه شجاع

  • به روز رسانی : ۱۶/۹/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 1,612
  • ایران Iran - استان فارس - شیراز
  • نوع : جاهای دیدنی بناهای دیدنی و تاریخی
  • آدرس: فارس، شیراز، بلوار هفت تنان

جاهای دیدنی شیراز: آرامگاه شاه شجاع

 

ابوالفوارس جلال‌الدین شاه شجاع از سلاطین آل مظفر و مشهورترین فرد از این خاندان است. که در سال ۷۳۳ قمری به دنیا آمد و در سال ۷۸۶ درگذشت. آرامگاه شاه شجاع در شیراز و در شمال غربی حافظیه در نزدیکی هفت تنان در کنار بلوار هفت تن قرار دارد.

تنها قبر شاه شجاع از بین سلاطین آل مظفردر شیراز معلوم و مشخص است. و به همین جهت انجمن آثار ملی بنایی بر قبر وی ساخت که در سال ۱۳۵۰ شمسی به اتمام رسید. و از حیث معماری و اهمیت تاریخی واجد ارزش‌‏های ویژه است.

 

جاهای دیدنی شیراز آرامگاه شاه شجاع (۴)

 

داستان از این قرار است که شاه شجاع قبل از مرگ خود وصیت می کند که جسد وی را در زمین مصلی و در کنار قبر جوار قبر شیخ محمود قطب‌الدین دفن کنند. و سپس توسط امیراختیارالدین کرمانی جنازه را به مدینه برده در آنجا به خاک سپارند. چون پس از مرگ وی بین جانشینان او اختلافاتی در میان بود وصیت او عملی نشد و در همان جا باقی ماند.در دوره زندیه سال ۱۱۹۱ هجری قمری میرزا محمد خان کرمانی از نوادگان شاه شجاع با اجازه کریم خان زنده  سنگ بزرگی بر قبر وی نهاد و باغچه ای در اطراف آن احداث کرد.و در سال ۱۳۳۸ هجری قمری علی سامی معمار بازسازی حافظیه و سعدیه توسط انجمن آثار ملی گنبدی از کاشی فیروزه ای بر روی قبر ساخته شد.

آرامگاه داری ۴ ستون که درون آن با کاشی و معرق کاری تزئین شده است که گنبدی در بالای آن قراردارد. سطح بیرونی گنبد با کاشی فیروزه ای رنگ تزئین شده است و سطح داخلی آن با کاشی هفت رنگ با تصاویر گل و بوته ایجاد شده است و چهار قسمت گنبد از اشعار حافظ (ربیع الثانی ۱۱۹۲) که در مدح شاه شجاع سروده بود، به خط نستعلیق بر روی کاشی نوشته شده است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر

نزدیک ترین مراکز اقامتي به این محل :

نزدیک ترین مراکز تفريحي به این محل :

نزدیک ترین مراکز خريد به این محل :

نزدیک ترین جاذبه هاي گردشگري به این محل :
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی