آرامگاه سیبویه شیراز
گزارش خطا

آرامگاه سیبویه شیراز

  • به روز رسانی : ۲۶/۸/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 1,214
  • ایران Iran - استان فارس - شیراز
  • نوع : جاهای دیدنی بناهای دیدنی و تاریخی
  • آدرس: فارس، شیراز، محله سنگ سیاه، در قبرستان باهليهو

جاهای دیدنی شیراز: آرامگاه سیبویه شیراز

 

آرامگاه سیبویه مربوط به دوران‌ های تاریخی پس از اسلام است. این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۰۶۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

نام کامل او ابوبشر عمرو بن عثمان بن قنبر سیبویه معروف به سیبویَه شیرازی است. سیبویه به سال ۱۴۰هجری قمری در شهر بیضا در شهرستان سپیدان امروزی از توابع فارس زاده شد. سیبویَه از دانشمندان ایرانی صرف و نحو زبان عربی و پیشوای مکتب نحوی بصره بود.

معنی کلمه سیبویَه یعنی بوی سیب، دراوایل دوره اسلامی به پسوند نسبی و یه ختم می‌شد. سیبویه در بیضای فارس متولد شد. و در سن ۱۴ سالگی برای تحصیل علم به به بصره رهسپار شد زیرا در آن دوران بغداد مرکز علم دانش بود، و در آنجا یکی از علمای برجسته ترین علم اللغت شد.

سیبویه اولین فردی بود که توانست زبان عربی صرف و نحو نوشته و صداها را در این زبان مشخص کند و به همین ترتیب که به سیبویه نحوی ملقب شد. او در سن چهل سالگی در سال ۷۹۳ میلادی در شیراز درگذشت.

 

جاهای دیدنی شیراز آرامگاه سیبویه شیراز (۴)

 

بنای اصلی آرامگاه، تالاری در سمت شمال به طول ۸ متر و عرض ۵ متر،  شامل طاق نماهایی با کاشی های معرق ساخته شده است که اثر کارگران خراسانی می باشد.سقفی به شکل هشت و با معلقی کاری آراسته شده است. قبر سیبویه در وسط ساختمان قرار دارد و سنگ سیاهی به طول ۱۹۰ سانتی متر و عرض ۷۰ سانتی متر و ارتفاع ۳۵ سانتی متر بر روی آن قرار دارد. که روی آن نام، تاریخ ولادت و تاریخ وفات سیبویه نوشته شده است.

مسیر دسترسی: در جنوب غربی شیراز دروازه کازرون محله سنگ سیاه  در قبرستان باهلیهو با گذشتن از مقابل امامزاده سید تاج‌الدین غریب(ع) و با پیمودن مسافتی حدود ۸۰۰ متر می‌توان به آرامگاه سیبویه رسید.

محله سنگ سیاه علت نامگذاری آن به دلیل سنگی که بر روی تربت سیبویه نصب شده است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی