آرامگاه سلطان سلیمان
گزارش خطا

آرامگاه سلطان سلیمان

  • به روز رسانی : ۱۹/۲/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 1,058
  • ایران Iran - استان خراسان رضوی - تربت حیدریه
  • نوع : جاهای دیدنی اماکن مذهبی
  • آدرس: خراسان رضوی، جاده تربت حیدریه به باخرز، خروجی چخماق، بعد از روستای چخماق، روستای سلطان سلیمان

جاهای دیدنی خراسان رضوی: آرامگاه سلطان سلیمان

 

در جلگه زاوه و منطقه کوهستانی که در ۶۵ کیلومتری شرق تربت حیدریه می باشد روستای سلطان سلیمان واقع شده که به آرامگاه سلطان سلیمان مشهور و نامیست.

قدمت ساختمان بقعه به ۶۰۰ الی ۷۰۰ سال قبل می‌رسد و کتب معتبر محل دفن را تائید می‌نمایند . سلطان سلیمان فرزند امام موسی الکاظم (ع) می‌باشد که بعد از مراجعت حضرت رضا (ع) به دیار خراسان عزیمت نموده و به علت درگیری با کفار به شهادت می‌رسد. همچنین در کتاب دهخدا نیز گفته شده که سلیمان برادر امام رضا (ع) که از فرزندان موسی الکاظم (ع) در روستایی به همین نام مدفون است و ششدانگ این روستا وقف بر همین بقعه شریفه می‌باشد.

 

جاهای دیدنی خراسان رضوی آرامگاه سلطان سلیمان (۲)

 

بنای آرامگاه از سنگ و آجر شکل گرفته است و داخل بنا چهار ایوانی است که با ایجاد فیلپوش‌ها به هشت گوش تبدیل شده و استقرار  نبدی به صورت عرق چین را ممکن کرده است.

جنس در ورودی امامزاده از چوب می‌باشد که دو لنگه آن منبت کاری شده است و بر درب سمت چپ ” سوره نصر” و ” آیه الکرسی ” حک شده است. داخل امامزاده محراب، ضریح فلزی و یک حجره کوچک وجود دارد.

بنا از درون مقرنس کاری شده سرطاق هایی با سبک معماری بقعه قطب الدین حیدر واقع در تربت حیدریه دارد. ظاهرا در گذشته سقف بنا گچ کاری هایی داشته که به مرور زمان و به علت بارندگی از بین رفته و به تازگی تا ارتفاع چهار متری دوباره سفید کاری شده است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر

هیچ مکان نزدیکی به این مکان وجود ندارد.

یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی