آرامگاه امامزاده یحیی سمنان
گزارش خطا

آرامگاه امامزاده یحیی سمنان

  • به روز رسانی : ۲/۶/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 634
  • ایران Iran - استان سمنان - سمنان
  • نوع : جاهای دیدنی اماکن مذهبی
  • آدرس: سمنان، خیابان امام، نزدیک مسجد جامع سمنان

جاهای دیدنی سمنان: آرامگاه امامزاده یحیی سمنان

 

آرامگاه امامزاده یحیی (ع) در شهر سمنان در انتهای بازار جنوبی و در ضلع جنوب غربی تکیه معروف پهنه قرار دارد. امامزاده یحیی (ع) فرزند بلافصل حضرت موسی بن جعفر(ع) امام هفتم شیعیان است.

ایشان در سال ۱۹۸ هجری قمری هنگام مسافرت حضرت علی بن موسی الرضا (ع) از مدینه به مرو جزو همراهان حضرت بود. حضرت رضا (ع) ایشان را مامور ارشاد مردم این منطقه کرد.

بعد از شهادت امام رضا(ع) به تحریک مأمون خلیفه عباسی حضرت یحیی(ع) نیز در سمنان به شهادت میرسد و در محل کنونی به خاک سپرده میشود. حضرت به منظور محفوظ ماندن از تحت تعقیب مأمورین مأمون عباسی لعنه الله علیه وارد گرمابه ( گرمابه حضرت واقع در تکیه پهنه) شدند. حضرت در سن ۲۵ سالگی ،در ماه صفر المظفر سال دویست و سه هجری قمری بدست ماموران مأمون که به شکل کشاورزان لباس پوشیده بودنددر داخل حمام به شهادت رسیدند.

 

جاهای دیدنی سمنان آرامگاه امامزاده یحیی سمنان (۳)

 

بقعه امامزاده دارای گنبد عظیم و ایوان کاشیکاری شده و حرم و صحن است که ارتفاع ایوان آن حدود ۵٫ ۱۲ متر و به شکل زیبایی در سال ۱۳۳۸ کاشیکاری شده است.

قدمت ساخت گنبد امامزاده به حدود ششصد سال پیش می رسد. گنبددر سنه ۱۳۴۸ مرمت و کاشیکاری شده و قدمت آن مربوط به قرن هشتم و دوران مغول است. ایوان این امامزاده دارای کاشیکاری جدیدتری است، شامل چهار طاق‌نمای کاشیکاری و یک درب ورودی حرم است که دو طاق‌نما، در سمت غرب و در طرفین درب حرم و دو طاق‌نمای دیگر یکی در ضلع شمالی و دیگری در ضلع جنوبی ایوان برپا شده است و دو راهروی شمالی و جنوبی ایوان را به صحن مرتبط میسازد.

طاق‌نمای طرفین درب حرم طاق‌نمای سمت راست، زیارتنامۀ حضرت یحیی بن موسی(ع) و طاق‌نمای سمت چپ دعای اذن دخول با کاشیهای لاجوردی رنگ مزین شده است. هم‌چنین بر طاق‌نماهای جنوبی، آیه شریفۀ آیه الکرسی به خطی زیبا نوشته شده است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 5.0 از 5 (از مجموع 1 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی