آرامگاه امامزاده سهل ابن علی
گزارش خطا

آرامگاه امامزاده سهل ابن علی

  • به روز رسانی : ۲۳/۴/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 1,099
  • ایران Iran - استان مرکزی - شازند
  • نوع : جاهای دیدنی اماکن مذهبی
  • آدرس: مرکزی، جاده شازند به آستانه، شهر آستانه، خیابان طالقانی

جاهای دیدنی مرکزی: آرامگاه امامزاده سهل ابن علی

 

بقعه امامزاده سهل ابن علی در استان مرکزی، شهر آستانه و در شهرستان شازند واقع شده است. قدمت این بنا متعلق به دوران قبل از صفویه که الحاقاتی نیز در دوره قاجار و معاصر به آن افزده شده است.

بنای امامزاده دارای چهار ایوان است که در حال حاضر شامل یک هشتی چند ضلعی، حیاط محصور از حجره ها، ایوان و قسمت بقعه می باشد. کتیبه ای از سنگ مرمر لوزی شکل در بالای در ورودی رواق دیده می‌شود که در کتیبه منظوم و گچبری شده بنا تاریخ آغاز قرن دوازدهم هـ.ق آمده است. در دو طرف ایوان دو گذرگاه برای داخل شدن به آرامگاه وجود دارد. دور تا دور حیاط حجره هایی دیده می‌شود که با کاشی‌ های به رنگ‌های آبی، سبز و سفید تزیین شده است. در قسمت جنوب شرقی امامزاده یک ایوان بزرگ وجود دارد که یک در به یک راهرو باز می‌شود، این راهرو به شکل دایره به دور اتاقی که مقبره سهل بن علی (ع) در آن اتاق است، می‌چرخد.

 

جاهای دیدنی مرکزی آرامگاه امامزاده سهل ابن علی (۳)

 

گنبد امامزاده دو پوش است و گنبد بیرونی چندین بار دستخوش تغییر شده است. گنبد در ابتدا آجر پوش بوده، سپس در دوره پهلوی با انجام تغییراتی آن را از سیمان و بتون آرمه ساخته اند و بعدها از صفحات مسی برای پوشش گنبد استفاده کرده اند.

زیر سقف گنبد خانه دارای تزیینات و نقش و نگارهای رنگی است و سقف ایوان نیز مقرنس کاری‌ های زیبایی دارد. پوشش بیرونی گنبد نیز در حال حاضر از کاشی‌ های خشتی سبز رنگی پوشیده شده و دور تا دور کمر گنبد با آیاتی از قرآن کریم تزیین یافته است.

داخل ایوان بزرگ بنا دارای تزیینات آیینه کاری بسیار زیبایی به شکل‌های اسلیمی، هندسی و گیاهی است. مصالح به کار رفته در این بنا شامل آجر، سنگ، چوب، گچ است.

تزیینات بنا شامل نقاشی و قطاع سازی نیم گنبدها، دو کتیبه گچبری و چند پنجره چوبی مشبک بزرگ و کتیبه هایی به خط نسخ است. این کتیبه‌ها و صندوق موجود در بنا از نظر هنر حکاکی دارای ارزش بسیار است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر

نزدیک ترین جاذبه هاي گردشگري به این محل :
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی