آتشکده خیر آباد
گزارش خطا

آتشکده خیر آباد

  • به روز رسانی : ۲۹/۱/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 1,035
  • ایران Iran - استان خوزستان - بهبهان
  • نوع : جاهای دیدنی بناهای دیدنی و تاریخی
  • آدرس: خوزستان، بهبهان، جاده دهدشت، بعد از خیر آباد

آتشکده خیر آباد

 

آتشکده خیرآباد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهرستان گچساران واقع شده است. این آتشکده در کنار جاده ارتباطی و در سمت راست جاده دهدشت، بهبهان و در یک کیلومتری شمال روستای ده‏وه خیرآباد و از چپ به رودخانه خیرآباد قرار گرفته و به دوره ساسانی مربوط است.

بنای این آتشکده چهارطاقی و ساختمانی به شکل مربع با اضلاع ۱۱ متر است که بر روی چهار پایه با حجم حدود ۹ متر مربع است و طول اضلاع بیرونی ۱۱٫۰۷ متر، ابعاد درونی زیر گنبد ۶٫۲۶ متر، ارتفاع طاق‌ها تا زیر قوس ۴٫۵ متر، ارتفاع تا منشوری از کف ۶٫۷۰ متر و از کف تا آخرین نقطه باقی‌مانده به گنبد ۹٫۲۰ متر است. طول هر ستون یا پایه طاق ۳٫۶۰ متر و گنبد این بنا به‌ شکل گردچین ساخته شده‌ است.

جاهای دیدنی خوزستان آتشکده خیر آباد (۳)

پایه‌ های آن با سنگ‌های چکش‌ کاری‌ شده و فضای زیر گنبد با خطوط هندسی ساده تزیین شده‌. مصالح اصلی به کار رفته در ساخت این بنا سنگ و گچ و لاشه است که در طول صدها سال گنبد بزرگ و حجیم بنا را حفظ کرده است.

این اثر در تاریخ ۲ اسفند ۱۳۲۷ با شماره ۳۷۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این آتشکده یکی از قدیمی‏ترین و معروف‏ترین آتشکده‏ های این منطقه و واجد ارزش‏های تاریخی و نیز زیارتگاهی برای زرتشتیان می‏باشد.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 3.0 از 5 (از مجموع 1 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت





بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی