بازار سرپوشیده اراک
گزارش خطا

بازار سرپوشیده اراک

  • به روز رسانی : ۲۰/۱۰/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 1,191
  • ایران Iran - استان مرکزی - اراک
  • نوع : بازارهای سنتی و محلی
  • آدرس: مرکزی، اراک، خیابان امام خمینی

بازارهای اراک: بازار سرپوشیده اراک

 

این بازار در استان مرکزی شهرستان اراک ، خیابان امام خمینی رو به روی میدان شهدا واقع شده است. بازار سرپوشیده اراک نماد هویت و تاریخچه شهر اراک است. ساختمان بازار در اوایل قرن ۱۳ توسط شاه سپهدار اعظم که نام مسجد و مدرسه ای در بازار نیز به نام اوگذاشتند.و زمان فتحعلی شاه قاجار و توسط یوسف خان گرجی در سال ۱۲۲۸ هجری قمری ساخته شد . مساحت این مجموعه بزرگ تاریخی به حدود ۱۴ هکتارمی رسد.

بنای بازار در مرکز بافت شطرنجی و قدیمی و از سوی ۲ ورودی شمالی و جنوبی و ۸ گذر شرقی و غربی به محیط پیرامون وصل شده ، طول شمال به جنوب بازار اراک ۷۲۰ متر و جهت شرق به غرب آن ۲۰۰ متر است. دارای ۵۰۰ باب مغازه، ۲۰ سراچه و تیمچه، مسجد، حمام، آب انبار، گذرها و کاروانسراها و مدرسه تاریخی سپهداری حوزه علمیه است.

 

بازارهای اراک بازار سرپوشیده اراک (۲)

 

دروازه ورودی آن به نامهای دروازه قبله (جنوب) دروازه رازان (شمال) دروازه حاج علی النقی (غرب) و دروازه شهر جرد (شرق) از معابر اصلی می باشند که بازوی شمال به جنوب طویل تر می باشد.

یکی از ویژگی های معماری بازار اراک بکار گیری انواع طاق و گنبد جهت مسقف کردن گذرگاهها ، حجره ها ، انبارها و سراها می باشد .سراهای متفاوت در بازار نه تنها بر شکوفایی و رونق بازار است . ماننده ، سرای نوذری که زیباترین سرای بازار اراک به شمار می رود به فرش فروشان اختصاص دارد و ساختمان آن دو طبقه است، سرای کتاب فروشها نیز از معماریه جالبی برخورداره، از سراهای دیدنی دیگه بازار اراک سرای کاشانی است و در سرای مهر بازارچه ی صنایع دستی برقرار است. همبستگی مسجد و مراکز تعلیم و تربیت دینی با بازار و ارزش اهمیت این مراکز در ساختار بنیادی شهر و امور اداری و حکومتی امر روشن است .

VN:F [1.9.16_1159]
کیفیت محصولات
قیمت محصولات
تنوع محصولات
جای پارک راحت
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیحات قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب پیشنهادی