بازار خان یزد
گزارش خطا

بازار خان یزد

  • به روز رسانی : ۸/۱۱/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 1,920
  • ایران Iran - استان یزد - یزد
  • نوع : بازارهای سنتی و محلی
  • آدرس: یزد، خیابان قیام

بازارهای یزد: بازار خان یزد

 

بازار خان که مربوط به دوره قاجار و زمان ناصرالدین‌شاه قاجار است از جمله نقاط دیدنی و قدیمی شهر یزد به شمار می‌آید و در مرکز این شهر در خیابان قیام واقع است.ساخت این بازار به زمان ناصرالدین‌شاه قاجار برمی‌گردد.

مجموعه زیبا و قدیمی بازار خان شامل حسینیه و آب انبار و حمام جنب این بازار مجموعه ای زیبا و قدیمی را به وجود آورده اند و نشان گر معماری گذشته این دیار است. طول این بازار به ۲۷۴ متر می رسد و ارتفاع آن نیز از ۴ تا ۶ متر متغییر است و این ساختار متفاوت نشان از ساخت تدریجی این بازار دارد. در اصل طولانی ترین و عریض ترین بازار شهر یزد همین بازار به حساب می آید. ساختار بنای بازار از خشت و گل و آجر و گچ می باشد.

 

بازارهای یزد بازار خان یزد (۳)

 

ابن بازار که در محدوده حمام قرار گرفته، دارای ۲ بخش شمالی جنوبی و شرقی – غربی است. بخش شمالی جنوبی این بازار ۷۸ متر طول دارد و دارای ۵۳ باب مغازه است. بخش شرقی غربی نیز ۱۸۰ متر طول دارد و دارای ۱۰۰ باب مغازه است.

در زمان پادشاهان ،بعضی اماکن عمومی و بعضی مکانها مخصوص بزرگان و خوانین در نظر گرفته میشده است که عوام حق استفاده از آن را نداشته اند.

حمام خان از جمله مکان هایی بوده که مختص خوانین بوده ، و علت نام گذاری آن به دلیل استفاده خوانین و بزرگان به حمام خان معروف گشته است و قسمت شاه نشین آن نیز دارای تزئینات و گچبری های زیبایی می باشد.

مجموعه بازار خان در در تاریخ ۹ اردیبهشت سال ۱۳۸۲ توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۸۵۴۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

VN:F [1.9.16_1159]
کیفیت محصولات
قیمت محصولات
تنوع محصولات
جای پارک راحت
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیحات قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب پیشنهادی