بازار بزرگ ملایر
گزارش خطا

بازار بزرگ ملایر

  • به روز رسانی : ۲۲/۳/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 1,636
  • ایران Iran - استان همدان - ملایر
  • نوع : بازارهای سنتی و محلی
  • آدرس: همدان، ملایر، خیابان شهید وفایی، خیابان فراهانی

مراکز خرید همدان: بازار بزرگ ملایر

 

بازار ملایر در استان همدان، شهر ملایر و به دستور شیخ محمدعلى میرزا دولتشاه فرزند فتحعلى‌شاه، بانى شهر ملایر بنا شده است. قدمت این بازار به اواخر دوره قاجاره یعنی سال ۱۲۲۴ هجری در زمان شیخ الملوک می رسد.

این بازار‌های سنتی و سر پوشیده در گذشته مرکز تجاری شهر بوده و عملکرد خود را تا عصر حاضر حفظ نموده است. بازار ملایر شامل یک بازار اصلى، دو بازار فرعى، تعدادى سرا و منزل مسکونى در اطراف می باشد.

 

مراکز خرید همدان بازار بزرگ ملایر (۲)

 

بازار قدیمی ملایر به شیوه خطی و ارگانیک ساخته شده است. این بازار دارای در ورودی است. قسمت‌های مختلف مجموعه بازار عبارتند از : راسته شیخ الملوک ـ بازار خان ـ بازار مهرعلیخان ـ بازار کفاش‌ها ـ بازار سوخته ـ سرای میر فتاح ـ سرای خان ـ چهارسو بزرگ و چهارسوی کوچک بازار و زور خانه بابک که در گذشته تیمچه بوده است.

بازار اصلی از یک بازار بزرگ از شمال به جنوب و یک بازار شرقی غربی تشکیل شده است که در محلى به نام چهار سوق با گنبدى بزرگ بر فراز آن یکدیگر را قطع مى‌کنند. چهار قسمت این بازار به چهار محله شهر منتهى مى‌شود. ورودى بازار در خیابان بروجردى قرار دارد, چندین تیمچه و سرا در دو جهت این بازار وجود دارد که پاره‌اى از آن‌‌ها چون سراى خان و لحاف‌دوزها از ارزش بیشترى برخوردار است.

به طور کلی پوشش سقف تمام قسمت‌های بازار، دارای طاق‌های ضربی و گنبدی آجری است و نورگیرهایی در سرتاسر آن و در دو طرف حجره‌ها ساخته شده است. تیمچه‌اى نیز در قسمت غربى بازار واقع شده است که سقف گنبدى بزرگى دارد. یکى از تیمچه‌ها به بازار اصلى متصل است. بازار فرعى دوم در قسمت مسجد شیخ‌الملوک واقع شده و با چند انحنا به بازار طولى متصل مى‌شود.

VN:F [1.9.16_1159]
کیفیت محصولات
قیمت محصولات
تنوع محصولات
جای پارک راحت
امتیاز: 3.5 از 5 (از مجموع 1 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیحات قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی