بازار بزرگ قزوین
گزارش خطا

بازار بزرگ قزوین

  • به روز رسانی : ۱۸/۱۰/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 1,509
  • ایران Iran - استان قزوین - قزوین
  • نوع : بازارهای سنتی و محلی
  • آدرس: قزوین، خیابان امام خمینی

بازارهای قزوین: بازار بزرگ قزوین

 

در قدیم بازار ها بر خلاف امروز که تنها محل کسب و کار و تجارت هستند، هم محل ارتزاق بوده اند و هم با داشتن مسجد و کاروانسرا و… محل زندگی و عبادت بوده اند. از جمله بازار های مهم و زیبا در گذشته که همه ی ویژگی های یک بازار کامل آن دوران را داشته است می توان به بازار بزرگ قزوین اشاره کرد.

این بازار که به یادگار مانده از بیش از هزار سال پیش است در دوران پایتختی قزوین در زمان صفویه به اوج شکوه خود رسیده است و در دوران قاجار گسترش یافت که چند کاروانسرا در اطراف آن ساخته شد.

یکی از زیبایی های این بازار سرای سعد السلطنه است که در زمان صفویه ساخته شده است. طی بیش از ۹ قرنی که از عمر این بازار می گذرد جابجایی هایی کلی در ساخت این بنا اتفاق افتاده است به طوری که مسجد جامع شهر که زمانی در دل بازار جای داشته است امروزه به طور کامل از آن جدا شده است. یکی از اسناد مربوط به این بازار سفرنامه ناصر خسرو است که در آن به شکوه و رونق این بازار در زمان سلجوقیان اشاره می کند و تعداد زیاد تیمچه ها را یادآور می شود.

 

بازارهای قزوین بازار بزرگ قزوین (۷)

 

امروزه بسیاری از تیمچه های این بازار از بین رفته است اما سبک معماری این بازار بسیار شبیه بناهای عصر صفویه در اصفهان و شیراز است. اسامی برخی بازارها که در این بازار مشغول به کار هستند عبارت است از آهنگران، علاقع بند ها، بزازها، بلورفروش ها، پالاندوز ها، پوست فروش ها، پنبه فروش ها، چیتگرها، خراط ها، حلبی سازها، زرگرها، ریسمان سنج، علاف ها، عطارها و…

از مهمترین و دیدنی ترین بازارچه های این بازار می توان به بازارچه های آقا کبیر، معصوم، استاد علی نجار، باغشاه، مسجد ملا جعفر، حاج ادریس، حاج حسنعلی نیا، حاج شیخ، حاج محمد ابراهیم، حاج محمد حسین جدید، حاج محمد رحیم و…

VN:F [1.9.16_1159]
کیفیت محصولات
قیمت محصولات
تنوع محصولات
جای پارک راحت
امتیاز: 5.0 از 5 (از مجموع 1 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیحات قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب پیشنهادی