گوشت لوبیا کاشان
گزارش خطا

گوشت لوبیا کاشان

VN:F [1.9.16_1159]

گوشت لوبیا کاشان

 

گوشت لوبیا ، غذای سنتی هیئات مذهبی کاشان در ایام سوگواری ماه محرم و صفر است . هیئات مذهبی کاشان با یک دیگ این غذا ، صدها نفر از میهمانان سفره امام حسین (ع) را پذیرایی می کنند .در قدیم که آب کاشان به علت املاح زیادش منجر به سنگ کلیه در افراد می شده است ، مردم این شهر برای پیشگیری از سنگ کلیه این غذا را طبخ و مصرف می کرده اند .
آبگوشت و کوبیده این غذا را معمولاً با نان سنگک ، پیاز سفید و ریحان و ترشی می خورند . طعم آبگوشت لوبیا ، شبیه طعم آبگوشت کله پاچه است . پس از جداکردن آب گوشت ، گوشت و لوبیای پخته شده این غذا را هم در دیگ های مسی با گوشت کوب های دسته بلند که به آن تخماق می گویند آنقدر می کوبند تا له شود . هر چقدر درصد گوشت بره این غذا بیشتر باشد ، کوبیده آن کش دار تر و طعم آن لذیذتر می شود .
پس از آماده شدن کوبیده ، آن را در بشقاب می ریزند و روی آن را با دارچین تزئین و به مهمانان تعارف می کنند.

مواد لازم خورشت:

گوشت در تکه های قورمه شده ۲۵۰ گرم

۱ عدد پیاز متوسط

لوبیا سفید ۱ پیمانه

نمک، فلفل،‌زردچوبه، ادویه به مقدار لازم

زعفران دم کرده به مقدار لازم

این مواد برای ۲ نفر می باشد و با توجه به تعداد نفرات قابل تغییر است.

مواد لازم برای شوید پلو:

شوید به مقدار لازم

برنج با توجه به تعداد نفرات قابل تغییر است

نمک و روغن

این خورش معمولا با شوید پلو سرو می شود و یکی از بهترین غذاهای کاشان است و زمانیکه مهمان می آید، کاشانیها مشغول به پختن این خورش می شوند. البته محلیهای کاشان این خورش را با نان سنگک و ترشی نیز میل می کنند.

 طرز تهیه:

ابتدا گوشت و پیاز را کمی تفت داده و ادویه جات ذکر شده را به آن اضافه می کنیم و سپس لوبیا سفید را نیز به مواد اضافه کرده و روی آن آب می ریزیم و می گذاریم کاملا پخته شود. این خورش باید غلیظ شود و لوبیا به میزان لازم خورش را غلیظ کند و البته کمی هم باید له شود. اگر دیدید به قوامی که می خواهید نرسیده است یک قاشق آرد را با کمی آب مخلوط کرده و به خورش در حال جوش، در حال هم زدن اضافه کنید این کار خورش شما را قوام می آورد البته بهتر است خودش به این شکل در بیاید. پس از آماده شدن زعفران را اضافه کرده و خورش آماده است. می توانید آن را با شوید پلو سرو کنید.

لیست محصولات

ردیف نام فروشگاه آدرس تلفن تماس محدوده قیمت

بدون نظر

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی