گلاب قمصر کاشان
گزارش خطا

گلاب قمصر کاشان

VN:F [1.9.16_1159]

گلاب قمصر کاشان

 

طی چند سال اخیر، گلاب‌گیری و گلاب کاشان زبانزد خاص و عام شده است. طوری که نه تنها به شهرت ملی بلکه به شهرت فراملی دست یافته است. کاشان و مراکز گلاب‌گیری تابعه در فصل گلاب میزبان موج عظیمی از گردشگران داخلی و خارجی که از اقصی نقاط ایران و جهان به این منطقه سرازیر می‌شوند، می‌باشد. طبیعی است حضور هزاران نفر گردشگر در این مراکز و برگزاری جشنواره‌های گلاب‌گیری پیامدهای اجتماعی را در بر خواهد داشت. نفوذ و رواج  فرهنگ‌های متفاوت و مختلف از یک طرف و از طرف دیگر اثرپذیری فرهنگ بومی به علت جذب توریسم و مشتری را می‌توان، عنوان کرد. به طور کلی در تمام مراکز با شکفتن گل‌های محمدی، در دم دمای صبح زن و مرد، کوچک و بزرگ از خانه‌های‌شان به سوی گلستان‌ها سرازیر می‌شوند. برخی از افراد که فاقد گلستان و شغل مناسب هستند، برای دیگران گل می‌چینند و دستمزد می‌گیرند. برخی دیگر که امکانات گلاب‌گیری ندارند، گل‌های خود را به گلاب گیرها می‌فروشند که این رابطه اقتصادی در پاره‌ای اوقات به رابطه خویشاوندی گراییده شده است. در تمام مراکز گلاب گیری، اکثر اعضای خانواده به طریقی در گل چینی و مراحل گلاب گیری نقش دارند به همین علت در این مراکز اقتصاد خانواده‌ها از رونق خاصی برخوردار است.

زیبایی گل محمدی و استشمام رایحه خوش و دل انگیز آن قبل از جدا شدن از شاخسار، جاذبه‌های گلستان‌ها و مشاهده  گل چینی و نیز رویت نحوه استحصال گلاب از نزدیک، پای صدها هزار گردشگر داخلی و خارجی را به کاشان و مراکز گلاب گیری باز می‌کند که این باعث جذب توریسم و توسعه صنعت گردشگری و به تبع آن ایجاد اشتغال و درآمد و افزایش سطح اقتصاد شده است. به ندرت گردشگرانی که وارد کاشان و مراکز تابعه می‌شوند، گلاب و عرقیات با خودشان به عنوان سوغات نمی‌برند. به همین علت غالب اشخاصی که در مراکز گل خیز سکونت دارند، از طرق مراحل مختلف گلاب گیری(گل چینی، گل فروشی، گلاب گیری، فروش و عرضه گلاب و…) امرار معاش می‌کنند.

بسیاری ازگلاب گیران و گلاب فروشان، پاره‌ای از فضاهای منزل‌شان را به انبار نگهداری یا فروش گلاب اختصاص می‌دهند یا این که منزل‌شان را به تناسب حجم کارشان شکل می‌دهند. دسترسی به آب جاری یا آب شبکه سراسری برای گلاب گیری از این جمله است.

گلاب عصاره گل محمدی است ،که با فن و تکنیک بومی و سنتی استحصال می‌کنند. قمصر یک از مراکز عمده گل خیز، گل محمدی است که از دیرباز گلاب آن زبانزد خاص و عام بوده است به طوری که نام آن با نام گلاب عجین گشته و غالبا آن را با گلاب می‌شناسند. به همین علت در طول فصل گلاب‌گیری هزاران نفر از اقصی نقاط ایران و جهان به منطقه می‌آیند تا از نزدیک نحوه گلاب گیری را مشاهده نمایند.

امروزه علاوه بر قمصر، در مناطق دیگر مانند نیاسر، برزک ، کامو، وادقان، ون، دره استحصال و در پاره‌ای از آبادی‌های کوهپایه‌ای و سردسیر، به کاشت گل محمدی می‌پردازند و گل آن را به نزدیک‌ترین مرکز گلاب‌گیری می‌فروشند.

به هرحال با شکوفا شدن گل محمدی، فصل گلاب‌گیری شروع می‌شود که زمان آن نسبت به شرایط جوی و اقلیمی هر منطقه متفاوت است. چنانکه در کاشان و حومه آن حدود یک ماه زودتر از قمصر، گل‌ها شکوفا می‌شوند برخی از افراد که امکانات و ابزار گلاب‌گیری ندارند، گل‌های خود را به قمصری‌ها می‌فروشند که امسال (۱۳۷۹) هر یک کیلو گل معادل ۶۵۰ تا ۷۰۰ تومان خریداری می‌شد.

به طور کلی فصل گل‌چینی و گلاب‌گیری، از نیمه دوم اردیبهشت ماه آغاز می‌شود. به اراضی که درختچه‌های گل محمدی نشانده شده، گلستان می‌گویند. با شروع فصل گلاب‌گیری، گلستان‌های تمام مناطق مملو از افراد خانواده از کوچک، بزرگ و زن، مرد می‌شود. خانواده‌هایی که صاحب گستان هستند و خودشان گلاب‌گیر هستند، در طول این فصل بیشتر اوقات خود را صرف گل‌چینی و گلاب‌گیری می‌کنند و چنانچه به اندازه کافی نیروی انسانی نداشته باشند، کارگر می‌گیرند. کارگرها در ازای جمع آوری هر کیلو گل ۲۰۰ تومان دستمزد می‌گیرند.

به افرادی که گل می‌چینند، گل چین می‌گویند. گل چین‌ها از اوایل صبح قبل از طلوع آفتاب شروع به گل چینی می‌کنند و سعی می‌کنند تمام گل گلستان را تا قبل از طلوع آفتاب بچینند. چون معتقدند گل قبل از طلوع خورشید عطر و بوی زیادتری دارد. معمولا گل را، به کمک ناخن انگشت شست و ناخن انگشت سبابه از سر شاخه جدا می‌کنند. گفتنی است چون عصاره گل در قسمت ته گل که به شاخه وصل است متراکم می‌شود، سعی می‌کنند گل را از بند جدا کنند.

لیست محصولات

ردیف نام فروشگاه آدرس تلفن تماس محدوده قیمت

بدون نظر

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی