پشت زیک
گزارش خطا

پشت زیک

VN:F [1.9.16_1159]

پشت زیک

 

پشت زیک یا سوهان کنجدی مازندرانی، یک نوع شیرینی محلی شمال و خصوصا مازندرانی و متعلق به شهرستان بابل است، که با کنجد و شکر درست میشود و برای افرادی که کار فکری انجام می‌دهند ، بسیار مفید است زیرا فسفر موجود در گروه غذای سلول‌های مغزیست.
علت نامگذاریش به خاطر پرنده ای است به نام زیک که زیستگاهش در شمال ایران و رنگ بال و پرش دقیقا مثل همین شیرینی می‌باشد.

مواد لازم:

  1. شکر ۱ پیمانه
  2. کنجد ۱ پیمانه
  3. کره ۲۵ گرم
  4. زعفران آبکرده ۱ قاشق چایخوری
  5. مغز پسته و پودر نارگیل برای تزئین

طرز تهیه:

ظرف را روی حرارت می‌گذاریم شکر را داخل آن می‌ریزیم تا بدون آب یا هیچ چیز دیگری کارامل شود و تمام شکر آب شده و طلایی شود.

اگر شکر روی حرارت زیاد بماند می‌سوزد و تلخ می‌شود فقط در حدی باشد که شکر آب شود.

غیر از کنجد هر مغزی که دوست داشتید می‌توانید استفاده کنید میتوایند مغزهای درسته هم استفاده کنید و نیازی نیست حتماً ریز خرد کنید. پشت سینی را حتماً یا چرب می‌کنیم یا فویل می‌کشیم تا سوهان نچسبد. می‌توان از مایع آماده شده قاشق قاشق برداشت و داخل سینی ریخت تا شکل بگیرد.

اما چون بلافاصله باید این کار را انجام بدهیم و اگر سریع انجام ندهیم مایع سوهان سفت می‌شود آن وقت باید دو مرتبه آن را روی حرارت بگذاریم که رنگش در آن صورت تیره می‌شود. بهتر است مواد را یک تکه بریزیم و صاف کنیم. حرارت زیر ظرف باید کم باشد. وقتی شکر کامل آب شد کره را اضافه می‌کنیم کم‌کم کنجد را اضافه می‌کنیم بعد زعفران را هم اضافه می‌کنیم تا رنگ بگیرد وقتی کنجد را اضافه می‌کنیم. جمع می‌شود چون کنجد سرد است اما روی حرارت بماند و مخلوط کنیم باز می‌شود و به حالت اول برمیگردد. کمی روی حرارت مواد را تفت می‌دهیم وقتی مواد آماده شد پشت سینی مواد را پهن می‌کنیم و با وردنه به شکل ضربه‌ای صاف می‌کنیم.

وقتی سوهان را آماده می‌کنیم چون باید باز شود و مایعش داغ است برای همین موقعی که می‌خواهیم پهنش کنیم باید وردنه را مرتب زیر آب سرد بگذاریم تا حرارت وردنه کم شود و به سوهان نچسبد اگر این کار را نکنیم به سوهان می‌چسبد و سوهان شکل خوبی پیدا نمی‌کند. دقت کنید حتما وردنه را مرتب زیر آب سرد بگیرید تا سوهان به آن نچسبد. از پودر نارگیل روی سوهان می‌ریزیم و دوباره صاف می‌کنیم. پودر نارگیل را داخل سوهان اضافه نکنید چون زود می‌سوزد.

وقتی سوهان صاف شد و کامل باز شده و نازک شد با یک چاقوی بزرگ برش می‌زنیم یعنی خط می‌اندازیم و بعد می‌گذاریم در دمای اتاق کاملاً خنک شود. بعد از قسمتهایی که خط انداخته‌ایم می‌شکنیم. می‌توانیم سوهان را یک تکه بگذاریم خنک شود بعد به تکه‌های دلخواه بشکنیم. با مغزهای گفته شده تزئین می‌کنیم. اگر مغزها را وقتی سوهان داغ است روی آن بریزیم ممکن است این مغزها بین مواد سوهان فاصله ایجاد کند و شکل خوبی پیدا نکند برای همین اگر موقع داغ بودن سوهان می‌خواهید اضافه کنید مغزها را کاملاً پودر کنید بعد بریزید.

لیست محصولات

ردیف نام فروشگاه آدرس تلفن تماس محدوده قیمت

بدون نظر

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی