لوز بادام – لوز پسته و لوز نارگیل
گزارش خطا

لوز بادام – لوز پسته و لوز نارگیل

VN:F [1.9.16_1159]

لوز بادام – لوز پسته و لوز نارگیل

 

از شیرینی های معروف و محبوب یزد میتوان به انواع لوز اشاره کرد که بسیار خوشمزه و محبوب هستند اشاره کرد. طرز تهیه این سه شیرینی را در safargardi دنبال کنید:

 

لوز پسته

مواد لازم :

پودر مغز پسته ۶۲۵ گرم
پودر بادام سفید ۲۵۰ گرم
شکر ۸۵۰ گرم
آب ۲/۱ پیمانه
هل ساییده ۱ قاشق سوپخوری
سفیده تخم مرغ ۴ عدد
پودر پسته ۵۰ گرم
پودر نارگیل به مقدار لازم

طرز تهیه لوز پسته :

هل ساییده شده را با پودر پسته و بادام سفید مخلوط کنید و طبق دستور تهیه لوز نارگیل عمل کنید. هنگام پهن کردن لوز پسته، کف سینی را با پودر پسته پوشش دهید و برای تزیین روی لوز را پودر نارگیل بپاشید و با فشار ملایم وردنه آن را به خمیر بچسبانید و روز بعد پس از اینکه ۱۰ ساعت در یخچال ماند آن را برش دهید. برای معطر شدن لوز می توانید مغز پسته که در گل بیدمشک یا یاس خوابانده اید استفاده کنید تا لوز خوش عطر شود. پس از آن در ظرف درب دار نگه دارید.

 

لوز نارگیل

مواد لازم :

پودر نارگیل ۵۰۰ گرم
پودر بادام سفید ۳۷۵ گرم
شکر ۸۵۰ گرم
سفیده تخم مرغ ۴ عدد
آب ۳۰۰ میلی لیتر
عرق بهار نارنج ۷۵ میلی لیتر
پودر نارگیل ۵۰ گرم (اضافه)
پودر پسته ۵۰ گرم برای تزیین

طرز تهیه لوز نارگیل :

ابتدا شکر، آب و عرق بهار نارنج را در ظرف لعابی مخلوط کنید و روی حرارت قرار دهید تا شکر حل شود. وقتی شربت قوام آمد و غلیظ شد ظرف را از روی اجاق بردارید و صبر کنید تا از داغی بیفتد و بعد آن را با همزن برقی آنقدر بزنید تا سفید و کشدار شود. سفیده های تخم مرغ را در ظرفی جداگانه بزنید تا پف کند و سفید شود. در این مرحله آن را به شکر بیفزایید و خوب هم بزنید تا شکر و سفیده جذب هم شوند. پودر نارگیل و پودر بادام را با هم مخلوط کنید و داخل مایه شکر و سفیده بریزید و هم بزنید تا یک دست شوند. در ضمن می توانید با افزودن ۲ قاشق سوپخوری زعفران آب کرده به شکر زده، لوز نارگیلی زعفرانی تهیه کنید.
کف یک سینی با لبه ۵/۱ سانتیمتر را با پودر نارگیل پوشش دهید، سپس مایه آماده لوز را روی آن پهن کنید و با وردنه صاف کنید. برای تزیین لوز، روی آن را پودر پسته بپاشید و خیلی آهسته با فشار ملایم وردنه پسته را به خمیر بچسبانید. حدود ۱۰ ساعت (یک شب تا صبح) داهل یخچال به لوز زمان دهید تا خود را بگیرد. سپس روز بعد با چاقو تیز شیرینی را به شکل لوزی یا مربع برش دهید. لوز آماده و برش خورده را در ظرف درب دار و در دمای مخیط نگه دارید.
در ضمن می توانید مقدار پودر بادام را نصف کنید و به جای آن از پودر نارگیل آسیاب شده نرم استفاده کنید تا چسبندگی لازم بین اجزاء شیرینی به وجود آید.

 

لوز بادام

مواد لازم :

پودر بادام سفید ۷۵۰ گرم
شکر ۸۵۰ گرم
سفیده تخم مرغ ۴ عدد
عرق بیدمشک ۲/۱ پیمانه
آب ۱ پیمانه
پودر پسته برای تزیین ۵۰ گرم

طرز تهیه لوز بادام:

شکر، آب و عرق بیدمشک را با هم مخلوط می کنیم و با حرارت بسیار ملایم می جوشانیم تا قوام بیاید. سپس مخلوط را کنار بگذارید تا خنک شود. سپس طبق دستور لوز نارگیل شربت را با سفیده تخم مرغ مخلوط کنید. کف سینی به ابعاد ۲۰*۳۰ سانتیمتر تا لبه ۵/۱ سانتیمتر را با مقداری از پودر بادام بپوشانید. همچنین می توانید لوزها را داخل جعبه های باقلوا تهیه کنید. بنابراین یا میزان مواد را نصف کنید یا داخل ۲ جعبه درست کنید. سپس باقی پودر بادام را با مایه شکر و سفیده تخم مرغ کاملا” مخلوط کنید و کف سینی پهن کنید. اگر مایه شل بود می توانید با پودر قند غلظت لازم را به دست آورید.
روی لوز را صاف کنید و پودر پسته بپاشید و با فشار ملایم وردنه آن را به شیرینی بچسبانید. قالب را در یخچال قرار دهید و یک روز بعد لوز را برش دهید و در ظرف درب دار نگه دارید.

لوز بادام - لوز پسته و لوز نارگیل, 5.0 out of 5 based on 1 rating

لیست محصولات

ردیف نام فروشگاه آدرس تلفن تماس محدوده قیمت

بدون نظر

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی