دویماج
گزارش خطا

دویماج

VN:F [1.9.16_1159]

دویماج

دویماج یا دُیمش یک صبحانه یا عصرانه کامل و بسیار خوشمزه است که از دیر باز در آذربایجان و تا جایی که من میدونم قزوین تهیه میشه. در زبان ترکی به کوبیدن، دیماخ با ضمه روی د گفته میشه و در تهیه دویماج نانهای کوبیده و خرد شده استفاده میشه، من ریشه این کلمه رو نمیدونم اما به احتمال زیاد از همون کلمه دیماخ گرفته شده
گذشتگان ما نان رو برکت خدا میدونستند و حتی خرده ریزهای اون رو هم دور نمیریختن، اما متاسفانه امروزه خیلی راحت این برکت خدا دور ریخته میشه، ما وقتی نون لواش تو خونه زیاد داریم و همش مصرف نمیشه، اونها رو خشک میکنم و باهاش این صبحانه خوشمزه رو درست میکنم. البته اصلش با نان اسکو تهیه میشه اما اگه در دسترستون نبود میتونید با نان لواش هم تهیه کنید.

مواد لازم برای دویماج:

نان خشک تبریزی            ۴ عدد
آب یا دوغ                     ۱ لیوان یا به میزان دلخواه (برای مخلوط کردن – تر کردن و فرم دادن نان خشک)
تبریز                            ۲۰۰   گرم
کره                             ۱۰۰ گرم
گردوی خرد شده           به میزان لازم

دستور پخت:

نان‌ها را درون کاسه‌ای بزرگ به اندازه کورن فلکس (یا ریز تر) کاملا” خرد کنید و کم‌کم آب (یا دوغ) را کم‌کم به آن اضافه کرده و هم بزنید. خرده‌های نان نباید مثل ترید آبگوشت له شوند. همین قدر که تر باشند تا بتوان آنها را گلوله کرد کافیست.

پنیر را نیز ریز رنده کرده و یا خرد کرده و به آن اضافه کنید. اکنون کره را آب کنید و همراه گردو به آن اضافه کنید و کاملا” با دست مخلوط نمایید. مواد را درون دست‌ها به شکل گرد یا بیضی کاملا” فشرده کنید تا کاملا” به هم بچسبد و متلاشی نشود. چنانچه از هم باز شد کمی آب و کره آبکرده اضافه کنید.

لیست محصولات

ردیف نام فروشگاه آدرس تلفن تماس محدوده قیمت

بدون نظر

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی