درار گیلان
گزارش خطا

درار گیلان

VN:F [1.9.16_1159]

درار گیلان

 

درار از چاشنی های استان گیلان است که در ان استان طرفداران بسیاری دارد درار معرف به نمک سبز است و از مخلوطی سبزی معطر که معمولا در گیلان وجود دارد و با گوجه سبز ترش – خیار – پرتقال ترش – سیب ترش – ماست و خیار – با سکنجبین مخلوط و با کاهو میل میکنند و هر خوردنی که با ذائقه مصرف کننده سازگار باشد .
برای تهیه درار ( دلار – نمک سبز ) از سبزی های نعناع – گشنیز – ( چوچاق و خالیواش ) استفاده میشود . که سبزی های چوچاق و خالیواش معمولا در روستا های شمالی یا خود رو است یا توسط روستائیان کاشته و در بازار های محلی عرضه میگردد.

مواد لازم:

۱ – سیزی نعناع                ۲۰۰ گرم
۲- سبزی گشنیز               ۲۰۰ گرم
۳- سبزی خالیواش            ۱۰۰ گرم
۴- سبزی چوچاق              ۱۰۰ گرم

دستور تهیه:

ابتدا سبزی ها را خوب پاک کرده و کاملا می شوئیم و کاملا آبش را می گیریم و سپس بوسیله آسیاب برفی آنرا خورد می کنیم ( پوره ) ( در شهر های شمالی بوسیله ظرفی که به نمک یار معرف است کاملا می سایند ) آنگاه مواد سائیده شده را در یک ظرفی گود ریخته ( کاسه بزرگ ) و نمک را با آن اضافه و خوب هم می زنند . و مخلوط آماده را در ظرفی شیشه ای درب دارمی ریزیم و در یخچال قرار می دهیم و هر وقت مورد نیاز مصرف بود مصرف میکنیم . در خاتمه چند نکته را یاد آوری میکنم – در صورت در دسترس نبودن سبزی محلی ( چوچاق و خالیواش ) به همان مقدار از سبزی های دیگر به دلخواه استقاده میکنیم . مقدار اندازه نمک را هم با تستی که از این مواد بعمل می آوریم نباید زیادی شور گردد . امید وارم که مورد پسند علاقه مندان قرار گرفته باشد.

لیست محصولات

ردیف نام فروشگاه آدرس تلفن تماس محدوده قیمت

بدون نظر

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی