خورشت ریواس نیشابور
گزارش خطا

خورشت ریواس نیشابور

VN:F [1.9.16_1159]

خورشت ریواس نیشابور

 

ریواس در ایران، از دیرزمان شناخته شده و در منطقه‌ی نیشابور، توسط کوهپایه‌نشینان پرورش می‌یافته است و به نظر می‌رسد که ریشه‌ی این گیاه در قدیم از نیشابور به سایر مناطق دنیا تجارت می‌شده است.خورشت ریواس از غذاهای محلی نیشابور در استان خراسان رضوی میباشد.

مواد لازم برای ۴نفر:

-ریواس؛ یک کیلوگرم
گوشت بدون استخوان؛ نیم کیلوگرم
پیاز؛ ۲عدد
شکر؛ ۲ تا ۳قاشق سوپ‌خوری
روغن، نمک و فلفل؛ به میزان لازم
نعنا تازه؛ ۱۵۰ گرم
جعفری تازه؛ ۲۵۰ گرم

روش پخت:

۱_ابتدا پیازها را پوست کنده، بعد از شستن ریز خرد کنید. سپس در یک قابلمه مناسب مقداری روغن بریزید و روی شعله اجاق‌گاز قرار دهید تا داغ شود. پس از آن، پیاز را اضافه کنید و تفت دهید تا طلایی رنگ شود.۲- گوشت را بشویید و به صورت قیمه‌ای خرد کنید، سپس به پیاز داغ اضافه کرده، همراه با آن تفت دهید تا رنگ گوشت تغییر کند. حالا ۲تا۳لیوان آب جوش به مخلوط گوشت و پیاز اضافه کنید، در ظرف را بگذارید و تا پخت کامل گوشت روی حرارت متوسط اجاق گاز صبر کنید.۳- در این فاصله ریواس‌ها را پوست کنده، بعد از شستن به قطعات ۳سانتی‌متری یا به اندازه ۲بند انگشت خرد کنید. از طرفی دیگر نعنا و جعفری تازه را نیز پاک کرده، بعد از شستن، ریز خرد کنید.۴ – حالا در یک تابه کوچک، مقداری روغن بریزید و روی حرارت قرار دهید تا داغ شود، سپس نعنا و جعفری خرد شده را داخل روغن بریزید و تفت دهید.نکته: مقدار نعنا نباید خیلی زیاد باشد زیرا باعث تلخ شدن خورش می‌شود.۵- بعد از آنکه گوشت پخت، ابتدا نعنا و جعفری سرخ شده را اضافه کنید و ۱۰ دقیقه حرارت دهید. بعد از آن ریواس را همراه شکر، نمک و فلفل اضافه کنید و ۱۰ دقیقه دیگر حرارت دهید.
نکته یک: زمان جوشیدن خورش بعد از اضافه کردن ریواس نباید زیاد باشد زیرا ریواس به سرعت له می‌شود.نکته ۲: با توجه به اینکه ریواس طعم ترشی دارد، اگر خورش را با همین میزان ترشی دوست دارید، لازم نیست شکر اضافه کنید.

لیست محصولات

ردیف نام فروشگاه آدرس تلفن تماس محدوده قیمت

بدون نظر

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی