باسلوق ساوه
گزارش خطا

باسلوق ساوه

VN:F [1.9.16_1159]

سوغاتی های ساوه : باسلوق ساوه

 

باسلوق که در کنار دیگر سوغاتی های ساوه همچون انار و طالبی خودنمایی کرده و مورد علاقه گردشگران و مسافران این شهرستان میباشد از مغز گردو و شیره انگور تهیه شده و حاصل دسترنج زنان روستایی است.

این محصول خوراکی از شیره انگور یا به اصطلاح محلی ‘دوشاب’، مغز گردو، آرد و ادویه های مختلف تهیه می شود.

این شیرینی دلپذیر را معمولا در اواخر پاییز و اوایل زمستان تهیه میکنند و از گذشته نیز نوعی شیرینی سنتی این منطقه بر سر سفره های عید نوروز بوده است.

باسلوق ساوه به علت سنتی و سالم بودن مورد توجه میهمانان ساوه بوده و با توجه به استقبال زیاد علاقمندان، مقدار زیادی از باسلوق موجود در بازار تا عید به فروش می رسد.

طرز تهیه باسلوق ساوه (۳)

 

طرز تهیه باسلوق :

باسلوق اصیل ساوه ای به دو شکل سرکلاغی و رشته ای تهیه می شود که ابتدا یک نخ مخصوص به طول ۳۰ تا ۶۰ سانتیمتری را با کمک سوزن از میان گردوها عبور داده به طوری که مغز گردوها یک شکل و اندازه باشد.

سپس شیره انگور باید با آب بخوبی هم خورده و به ندرت آرد را اضافه می کنند تا یک مخلوط یک دست مناسب حاصل شود سپس آن را بر روی شعله قرار می دهند.

این مخلوط حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه باید روی شعله هم زده شود تا مایع خودش را گرفته و به شکل ماست در آید و بعد از آنکه مایع آماده شد، گردوهای نخ شده را داخل مایع فرو می برند به شکلی که مایع بخوبی روی گردوها را بپوشاند.

بعد از آن باید باسلوق ها را در آورده و دو طرف نخ آن را به جایی متصل کرد تا حدود یک هفته مانده و خشک شود و برای اینکه ماندگاری بیشتری داشته باشد باید به آن ها مقدار جزئی آرد گندم اضافه و در جای خنک نگهداری کرد.

 

باسلوق ساوه, 3.3 out of 5 based on 3 ratings

لیست محصولات

ردیف نام فروشگاه آدرس تلفن تماس محدوده قیمت

بدون نظر

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی