لذت طبیعت گردی رو چند برابر کنید
گزارش خطا

لذت طبیعت گردی رو چند برابر کنید

  • به روز رسانی : ۱۸/۱۰/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 1,618

لذت طبیعت گردی رو چند برابر کنید

 

شاید وقتی برای اولین بار با یکی از دوستان خود درباره‌ی اکوتوریسم یا بوم‌گردشگری صحبت کردید، تصویری از یک کمپ در منطقه‌ی بکر و دست‌نخورده در ذهن‌تان نقش بسته باشد؛ منطقه‌ای که در اطراف آن جز طبیعت وحشی منظره‌ای دیده نمی‌شود و جز صدای حیوانات و حشرات، صدایی به گوش نمی‌رسد. یک کوله‌پشتی سنگین بر دوش، یک روز پیاده‌روی شدید، پخت‌وپز غذا روی اجاق‌های صحرایی و غذاخوردن در یک ظرف پلاستیکی را نیز به آن اضافه کنید.

کمپینگ، پیاده‌روی و شرایط سخت بخش مهمی از طبیعت‌گردی و بوم‌گردشگری هستند اما نکات دیگری نیز می‌تواند در آنها نهفته باشد که لذت چنین سفرهایی را دوچندان می‌کند.

 

اکوتوریسم در شهر هم قابل انجام است!

لذت طبیعت گردی رو چند برابر کنید (۵)

یک شهر سازگار با محیط زیست را در نظر بگیرید که در رستوران‌های خود غذاهایی با مواد محلی سرو می‌کند؛ باقی‌مانده مواد مصرفی آن کاملاً قابل بازیافت است؛ به شما امکان استفاده از منظره‌ای را می‌دهد که مملو از درختان بلوط بومی منطقه است.

هتل‌های طبیعی که کاملاً بر اساس مواد محلی و بدون استفاده از تکنولوژی‌های روز ساخته می‌شوند؛ توریست‌هایی که در این هتل‌های سبز اقامت می‌کنند؛ سعی می‌کنند با دوچرخه‌سواری یا پیاده‌روی از مناظر طبیعی شهر لذت ببرند، از فروشگاه‌های بومی و خاص شهر خرید کنند و در نهایت در یک کافه از نوشیدن یک فنجان چای طبیعی لذت ببرند.

به هر شهری سفر می‌کنید با همین موارد می‌توانید فرصت‌هایی را برای طبیعت‌گردی به سفر خود بیفزایید.

 

هدف رسیدن به مقصد نیست؛ هدف لذت بردن است

لذت طبیعت گردی رو چند برابر کنید (۴)

مسیر سفر شما یک فرصت استثنایی است. از مناظر زیبا و طلایی جاده لذت ببرید. هر از گاهی بایستید و زیبایی های مسیر را ببنید، بگذارید تغییرات آب‌وهوایی در طول مسیر و نیز عوض شدن اقلیم‌ها در طول یک سفر به خوبی در ذهن شما بماند. هر از گاهی با مردم محلی گپی بزنید و حال‌وهوای زندگی در مناطق مختلف را بسنجید.

مسیر سفر نکات زیادی برای کشف کردن دارد. دوربین‌تان را در نزدیک‌ترین جای ممکن نگه دارید و مناظری را که افراد کمی از آنها عکاسی کرده‌اند، ثبت کنید.

 

از معاشرت با بومی ها غافل نشوید

لذت طبیعت گردی رو چند برابر کنید (۳)

به دنبال علائق و خواسته‌های خود در طول سفر باشید. به غذا علاقه دارید؟ محلی‌ها از چه مواد غذایی برای طبخ خوراک‎‌های خود استفاده می‌کنند؟ این مواد را چطور فرآوری می‌کنند؟ به دنبال مزه‌های جدید و دستور پخت‌های متنوع باشید. این خودِ خودِ اکوتوریسم است.

به ادبیات و داستان علاقه دارید، با مردم محلی صحبت کنید و از داستان‌های آنها بپرسید. اگر جمعی از آنها طبق عادت جایی دور هم جمع شده‌اند و یا در حال برگزاری مراسمی هستند، برای حضور در جمع آنها شک نکنید. مطمئن باشید این یکی از به‌یادماندنی‌ترین لحظات سفرهای شما خواهد بود. با سفر عشق کنید.

 

با طبیعت دوست باشید

لذت طبیعت گردی رو چند برابر کنید (۲)

یکی از اهداف اصلی اکوتوریسم کمک کردن به حفظ محیط زیست و فرهنگ است. این راه خوبی برای گذراندن بخشی یا تمام زمان سفر شماست. در بسیاری از مناطق بیابانی برای جلوگیری از گسترش بیابان‌ها و یا کمک به حفاظت از تخم‌های یک پرنده‌ی درحال‌انقراض و یا پاک‌سازی محیط، چنین برنامه‌هایی تدوین می‌شوند.

این کار راهی برای شناخت منطقه نیز هست که یکی از اصلی‌ترین دلایل اکوتوریسم است. بسیاری از پروژه‌های اکوتوریستی دنیا بر اساس فعالیت‌های داوطلبانه پیش می‌رود.

 

خاکی باشید!

لذت طبیعت گردی رو چند برابر کنید (۱)

شاید کمی عجیب و غریب به نظر برسد اما می‌توانید یک دست لباس محلی تهیه کنید؛ حتی اگر لباس ناحیه‌ی مقصدتان از برگ باشد! وقت خود را در مزرعه و یا کنار حیوانات بگذرانید. با یکی از مردم محلی قرار بگذارید که در طول مدت اقامت خود در آن ناحیه در کارهای روزانه به او کمک کنید.

به دنبال خوردن غذاهای عادی نباشید؛ آنچه از مزرعه برداشت می‌کنید را بخورید. اگر می‌توانید روزگار مدرن خود را به فراموشی بسپارید.

 

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر

مطالب پیشنهادی