راهنمای خرید طناب کوهنوردی و آموزش انواع گره ها
گزارش خطا

راهنمای خرید طناب کوهنوردی و آموزش انواع گره ها

 • به روز رسانی : ۱۸/۱۰/۱۳۹۴
 • تعداد بازدید : 2,385

راهنمای خرید طناب کوهنوردی و آموزش انواع گره ها

 

 

طناب حیاتی ترین ابزار در کوهنوردی فنی به شمار میرود و نیز با توجه به پیشرفت تکنولوژی در تولید ابزار و تخصصی شدن کوهنوردی، نکاتی که مربوط به بکارگیری و استفاده از طناب میباشد، حائز اهمیت مینماید. طناب ها باید مورد تائید اتحادیه جهانی انجمن های کوهنوردی ( UIAA) قرار گیرند. البته توصیه می شود از طناب هایی استفاده شود که دارای استاندارد اتحادیه ی اروپا (CE) نیز باشند.
طناب کوهنوردی  Rope
امروزه کوهنوردی به زیر شاخه های زیادی تقسیم شده است به طوری بعضی از این فعالیت ها کاملاًًًً تخصصی شده و راه خود را از کوهنوردی کلاسیک جدا کرده اند، از این دسته میتوان به فعالیت هایی از قبیل : سنگنوردی سالنی، سنگنوردی در طبیعت،  یخنوردی، دره نوردی، مسیرهای ترکیبی،درای تولینگ و غارنوردی اشاره نمود. که اگرچه به ظاهر از وسایل فنی مشترکی در آنها استفاده میشود ولی در واقع هر کدام،لازمه بکار گیری ابزار خاص خود میباشد.طناب کوهنوردی نیز ازآن دسته از وسایلی است که گاها ًبه صورت مشترک و به اشتباه بکار میرود وحتی در برخی موارد شاهد رخ دادن حوادثی به همین دلیل میباشیم.
طناب حیاتی ترین ابزار در کوهنوردی فنی به شمار میرود و نیز با توجه به پیشرفت تکنولوژی در تولید ابزار و تخصصی شدن کوهنوردی، نکاتی که مربوط به بکارگیری و استفاده از طناب میباشد، حائز اهمیت مینماید. طناب ها باید مورد تائید اتحادیه جهانی انجمن های کوهنوردی ( UIAA) قرار گیرند. البته توصیه می شود از طناب هایی استفاده شود که دارای استاندارد اتحادیه ی اروپا (CE) نیز باشند.قطر طناب 

طناب های کوهنوردی در قطر های مختلف ( ۳ ، ۵ ، ۷ ، ۸/۵ ، ۹ ، ۱۰/۵ ، ۱۱ میلی متر) ساخته می شوند . در کوهنوردی طناب های با قطرهای مختلف کاربرد خاص و متفاوتی دارد .

قطر طناب از ۷/۵ میلیمتر تا ۱۱ میلیمتر به طور کلی، قطر ضخیم تر به معنی طناب قوی تر و با دوام تر است، اما آن را نیز سنگین تر است.–  به طور کلی، شما را در سمت امن با قطر طناب بین ۱۰ میلیمتر و ۱۱ میلیمتر. این طناب مناسب برای سفر سنگ، یخ و یخچال هستند.

– طناب با قطر کمتر از ۹ میلیمتر به صورت جفت استفاده می شود و کوتاه برای جدا کردن قطعات حفاظت از کشیدن طناب در مسیر آمیخته به کاهش است. این طناب باید به تنهایی استفاده نمی شود!

– سبک، از طناب تک ۹ میلیمتر برای سفر یخچال ساده استفاده می شود، اما بیش از حد نازک برای برگزاری آبشار بر روی سنگ عمودی هستند.

انواع طناب  

طناب ها از نظر نوع ساخت به دو دسته تقسیم می شوند:

۱-     قابل کشش (Dynamic): هنگام وارد شدن بار بر روی آنها از خود خاصیت کشسانی بروز می دهند.

۲-     غیرقابل کشش (Static): هنگام وارد شدن بار بر روی آنها از خود خاصیت کشسانی بروز نمی دهند.

تمام طناب هایی که با آنها عمل صعود از سنگ انجام می گیرد باید از نوع قابل کشش باشد.ساختمان طناب

طناب ها از دو بخش تشکیل شده اند:

۱- هسته :بخش اصلی طناب است و به دلیل ساختار خود مسئول کشش پذیری (Dynamism) طناب است. به طور مثال در یک طناب ۱۱ میلی متری هسته از حدود ۵۵۰۰۰ نخ باریک و بلند از جنس پرلون تشکیل شده است..این ۵۵۰۰۰ نخ در دسته های جداگانه در کنار هم قرار گرفته و هسته را تشکیل داده اند . با یک محاسبه ساده معلوم می شود که در یک طناب ۱۱ میلیمتر با طول ۵۰ متر ، ۲۷۵۰ کیلومتر نخ باریک به کار رفته است. ۲- روکش یا غلاف:به دور هسته بافته شده و آن را از خراش و دیگر عوامل خارجی محفوظ نگاه می دارد . این غلاف محافظ از جنس پلی آمید ساخته شده است . روکش یک طناب از حدود ۳۰۰۰ نخ باریک تشکیل شده است . چنانچه روکش طناب آسیب ببیند ، هسته که به رنگ سفید است آشکار شده و این امر هشدار واضحی برای تعویض طناب است.

انواع طناب از نظر نوع کاربری

طناب ها با کاربرد های گوناگون ساخته می شوند . به هنگام خرید باید با مطالعه دفترچه راهنمای همراه طناب به کاربری آن دقت کرد . معمولا طول طناب هایی که برای صعود و فرود از آن استفاده می کنیم بین ۵۰ تا ۶۰ متر است.

تک طناب یا single rope

این طناب ها به صورت تک رشته مورد استفاده قرار میگیرد و توانایی مهار سقوط را دارا هستند .  این طناب برای صعود در مسیرهای دشوار و نسبتاً مستقیم و صعودهایی که در آن نیاز به فرود بلند به اندازه طول طناب نباشد، بهترین گزینه است. کاربری عمده اینگونه طناب ها در سنگنوردی است. اندازه هایی که معمولا در صعود ها استفاده می شود عبارت است از:۹/۸، ۱۰/۲ ، ۱۰/۵ ، ۱۱٫

نیم طناب یا طناب دوبله  double rope

این طناب به صورت دو رشته مورد استفاده قرار میگیرد و صعود کننده انتهای هر دو رشته را به خود متصل کرده و هر رشته آن را در داخل کارابین حمایت میانی قرار میدهد. این روش باعث کاهش شکست طناب در طول مسیر صعود میگردد. نیم طناب ها برای کوهنوردی و صعودهای بلند چند طول طنابه که فرود در آن الزامی است، گزینه بسیار مناسبی است. این طناب ها در مسیرهای  دارای حمایت های میانی نامطمئن، به ویژه یخ نوردی، کاربرد بسیاری دارند. زیرا در هنگام سقوط،کاربر ابتدا روی یک رشته سقوط کرده و سپس نیرو به رشته دیگر وارد میشود. به این ترتیب، نیروی ضربه حاصله به میزان زیادی کاهش می یابد. به علاوه، این طناب ها در صورت ریزش سنگ یا سقوط در مسیرهای تیغه ای، ایمنی بیشتری برای کاربران ایجاد می نمایند. به منظور کاهش اصطکاک، شکست طناب و ایمنی بیشتر در طول مسیر صعود، رشته های طناب باید به صورت جداگانه به کارابین های میانی متصل گردند.

طناب دو قلو twist rope 

این نوع طناب همواره به صورت دو رشته موازی در کنار یکدیگر استفاده شده و صعود کننده به انتهای هر دو رشته موازی در کنار یکدیگر استفاده شده و صعود کننده به انتهای هر دو رشته طناب متصل است و آن ها را در داخل یک کارابین می اندازد. مزیت طناب دوقلو نسبت به تک طناب، امکان فرود بلند به اندازه طول طناب میباشد. این طناب ها نسبت به نیم طناب ها سبکتر هستند، اما نمیتوان رشته ها را به صوت جداگانه در داخل کارابین های میانی قرار داد.

کاربرد طناب های قطر های مختلف

۳ میلی متری: بند چکش – بند حمایت ابزار (مانند: صفحه ترمز – هشت فرود – یومار)
۵ میلی متری: حلقه طنابچه – طنابچه مخصوص گره پروسیک – پله رکاب
۷ میلی متری: به صورت دو لا برای فرود – بر قراری کارگاه ها – طناب انفرادی
۹ میلی متری: برای صعود و فرود (به این نوع طناب ها، نیم طناب گفته می شوند) استفاده در صعود های دشوار به صورت دو لا (روش ۲ طنابه)
۹/۸۱۰/۲۱۰/۵۱۱ میلی متری: برای حمایت در صعود های سر طناب

جدول مقاومت طناب در برابر فشار

( توجه کنید بسیاری از طنابها مقاومتی بیشتر از آنچه در این جدول وجود دارد ، دارند، اما لازم است همواره در حد مقاوتی مندرج در دفترچه راهنمای آن از طناب استفاده شود)

نگهداری از طناب

مهمترین مواردی که باید در حفاظت از طناب ها به کار رود عبارت است از:

 • قرار دادن طناب داخل یک کیسه در بسته پارچه ای (پارچه ای که هوا از منافذ آن عبور کند) و دور از گرد وخاک . نگهداری این کیسه در جای خشک توصیه می شود.
 • محافظت از تابش طولانی مدت نور خورشید به آن .
 • قرار ندادن طناب در لبه تیز سنگ ها و خودداری از گذاشتن پا بر روی آن .
 • عدم شست و شوی طناب با مواد شیمیایی . در صورت آلوده شدن آن به مواد روغنی آلاینده و در صورت نیاز به شست و شو فقط با آب سرد آن را بشویید و در مجاورت باد ، در سایه و دور از حرارت مستقیم قرار دهید تا کاملا خشک شود . اگر محلول شست وشوی اختصاصی طناب که کارخانه سازنده توصیه نموده است موجود باشد از آن استفاده نمایید.
 • طناب خود را به کسی قرض ندهید .
 • برای طناب خود یک دفترچه درست کنید و کارهایی که با آن انجام داده اید را در دفترچه یادداشت کنید.
 • از طناب خود جز برای کوهنوردی استفاده دیگری نکنید.
 • هنگام نگهداری از طناب آن را زیر لوازم دیگر قرار ندهید.
 • قبل از استفاده از طنابها آن را به دقت بازبینی کنید و پس از اطمینان از سالم بودن، از آن استفاده نمایید.
 • در صورت زدگی طناب، حتما ضمن علامت گذاری و یا جدا کردن آن از دیگر طنابهای سالم دیگر کاربران را  نیز با خبر سازید.
 • بسته به نوع استفاده و کاربری، هر طناب  عمر مفیدی دارد که بعد از آن باید کنار گذاشته شود. نهایت این عمر ۵ تا ۶ سال است و حتی اگر از طناب استفاده نکرده اید، بعد از این مدت باید آن را دور بیندازید! کلیه ابزار نایلونی برای خود عمر مفیدی دارند و طناب از این قاعده مستثنی نیست. ۳ تا ۴ سال حداکثر زمانی است که می توان از یک طناب استفاده کرد (در بعضی از برنامه ها و صعود ها ). ۲ سال برای استفاده منظم و هفتگی. ۱ سال برای استفاده بیش از یک روز در هفته.
روش جمع کردن طناب برای جمع کردن طناب (حلقه کردن طناب )روش های گوناگونی وجود دارد که دو روش یک لا و دو لا آموزش داده می شود.

 

در هنگام پرتاب طناب نکات زیر را باید رعایت نمود:

 • انتهای طناب حتما باید در کارگاه ثابت شده باشد.
 • طناب را باید به خوبی حلقه کرد  تا بدون اینکه در مسیر گره بخورد ، تا پایین سنگ باز شود.
 • در هنگام پرتاب طناب ، باید به جهت وزش باد و سرعت چرخش و پرتاب توجه نمود.
 • گفتن کلمه طناب قبل از پرت کردن آن از اهمیت بالایی برخوردار است.
طناب غارنوردی – استاتیک قطر طناب غارنوردی نباید کمتر از ۹ میلیمتر و بیشتر از ۱۲ میلیمتر باشد، این طنابهای خاصیت کشسانی ندارند و دارای رویه ای زبر می باشند اصطلاحاً به این طنابها، طنابهای استاتیک گفته می شوند و از ۲ قسمت هسته و روکش تشکیل شده اند . علل ساخت این طناب برای غارنوردی در درجه اول ، به علت خاصیت ارتجاعی و کشش زیاد در طنابهای کوهنوردی برای بالا آمدن از این طنابها نیروی مضاعفی نیاز می باشد ولی در طناب غارنوردی این مشکل وجود ندارد. دوم اینکه این طنابها مقاومت بیشتری در برابر اصطکاک و رطوبت دارند.

نکاتی در مورد مراقبت از طناب غارنوردی

۱- اضافه طناب در ته چاه باید حلقه شود تا زیر پا لگد مال نشود.
۲- از طنابهای زخمی و مشکوک استفاده نگردد.
۳- به سوختگی و پیچ خوردگی آنها توجه شود.
۴- طناب بعد از هر برنامه باید تمیز و با آب شیرین شستشو داده شود.

گره ها

شما نمی توانید بدون استفاده از حداقل یک گره، طناب خود را در غار آویزان کنید. ویژگی های یک گرهٔ خوب در سادگی گره زدن، راحتی درباز کردن آن و  حداقل فشار به طناب می باشد.

در این جا به ذکر چند نوع گره می پردازیم که بیشترین کاربرد را دارند. در آخر چند لینک معرفی شده اند که در صورت نیاز می توانید با مراجعه به آن ها با انواع زیادی از گره ها آشنا شوید.

Anchor لنگر

لنگر به یک نقطه


۸گرهٔ هشت


گرهٔ نه ۹


Bowline


گرهٔ پروانه

گاهی مواقع در یک غار عمودی، قسمتی از طناب آسیب می بیند و تعویض طناب در آن موقع ممکن نیست. برای حذف آن قسمت صدمه دیده، لازم است با گره ای آن را ایزوله کرد. یعنی به آن بخش صدمه دیده نبایستی هیچ وزنی آویزان شود در غیر آن طناب پاره شده و خطر جانی برای غارنورد ایجاد می کند.

doubleLark´sFoot گرهٔ لهستانی یا


لنگر به دو نقطه یا بیشتر

گرهٔ گوش خرگوشی Double figure eight on a bight


Double Bowline


پیوند دو طناب به یکدیگر

برای وصل دو طناب به یکدیگر یا ایجاد یک حلقه می توان از گره های زیر استفاده کرد.

گرهٔ سادهٔ ماهیگیری

گرهٔ دوبلهٔ ماهیگیری


لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر

مطالب پیشنهادی