راهنمای خرید دوربین شکاری
گزارش خطا

راهنمای خرید دوربین شکاری

  • به روز رسانی : ۱۸/۱۰/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 3,405

راهنمای خرید دوربین شکاری

 

دوربین ها وسیله ای هستند برای بزرگنمایی اجسام دور. معمولاً دوربین‌های دوچشمی قابلیت‌های بسیار متفاوتی دارند و افراد برای کارهای متفاوتی از آنها استفاده می‌کنند.
دوربین‌های دوچشمی شکاری بخاطر قابلیت‌های متفاوتی که دارند از دیگر دوربین‌ها مجزا می‌شوند. این دوربین‌ها بایستی در شرایط مرطوب و سخت در هنگام ماهیگیری، شکار و طبیعت‌گردی مقاوم باشند.
این ابزارها بایستی مقاوم در مقابل نفوذ آب باشد و عایق‌بندی مناسبی داشته باشند. روی بدنه این دوربین‌ها بایستی روکش‌های لاستیکی مناسبی قرار بگیرد و اگر با گاز نیتروژن درون بدنه پرشده باشد این ابزار ضد آب و ضد بخار خواهد بود. البته اکثر دوربین‌های دوچشمی نظامی این قابلیت‌ها را دارند اما وزن آنها سنگین‌تر است. اگر می‌خواهید تصاویری شفاف و واضح را در دوربین دوچشمی خود شاهد باشید بهتر است از شیشه‌های BAK-4 در آن استفاده شده باشد.بزرگنمایی

عمل بزرگنمایی در دوربین ها به وسیله عبور تصاویر از دو سری لنز مجاور و یک منشور ایستاده صورت می گیرد. دوربین های شکاری تصویر را ایستاده نشان می دهند برعکس تلسکوپ ها که تصاویر را وارونه  می نمایانند. معمولاً بر روی دوربینهای دوچشمی سه رقم حک شده است . رقم نخست که به نشانه X  ختم شده است، مثلاً x6 بیانگر آن است که دوربین تصویر را چند برابر اندازه واقعی درشت تر می کند. رقم دوم مثلاً ۳۰ یا ۳۵ قطر عدسی شیئی را به میلیمتر نشان می دهد. اگر بزرگنمایی عدسی را ثابت فرض کنیم، هرچه قدر قطر عدسی شیئی بیشتر باشد تصویری روشنتر بدست می آید. این نوع دوربین در واقع در نور کم کارایی بهتری دارد. دوربینهایی با مشخصات ۳۰x6 یا ۳۵x7 برای مقاصد عمومی مناسب هستند، رقم سوم بیانگر آن است که از فاصله ۱۰۰۰ یاردی(۹۱۰ متری) یک منطقه با چه پهنایی مشاهده می شود.

بزرگنمایی و قطر عدسی شیئی

این دو، دو فاکتور مهم درباره هر دوربین است که در کل دوربین ها را براساس این دو معیار نامگذاری و طبقه بندی می کنند که بصورت دو عدد بر روی دوربین نوشته شده اند.
همانند ۵۰x7 و ۳۰x8 (هشت در سی خوانده می شود)، عدد سمت چپ بیانگر میزان بزرگنمایی دوربین است که به ما می گوید برای مثال در دوربین ۵۰x7 تصویری که از جسمی در فاصله ۷۰۰ متری پشت این دوربین می بینیم، همان تصویری است که با چشم غیرمسلح از فاصله ۱۰۰ متری (یک هفتم فاصله معمول) مشاهده می کنیم. عدد سمت راست هم نشان دهنده اندازه دهانه دوربین و یا قطر عدسی شی برحسب میلمتر است. هرچه عدسی بزرگتر باشد، از جسم موردنظر جزئیات و وضوح بیشتری را شاهد هستیم . اما در مورد بزرگنمایی این موضوع برعکس است. بطور کلی هر چه میزان بزرگنمایی در یک دوربین با قطر شی ثابت بیشتر شود، کیفیت تصویر افت می کند. در هنگام رصد اغلب اجرام آسمان که به سختی دیده می شود، وضوح بالاتر یافتن را آسانتر می کند. دوربین ۸۰x20 بدون شک ستارگان و اجرام بیشتری نسبت به ۶۰x20 نمایش خواهد داد. هرچند که میزان بزرگنمایی هردوی این دوربین ها یکسان است. رابطه قطر شی در یک دوربین با میزان جذب نور، رابطه مربعی است. یعنی با افزایش دو برابری قطر شی، میزان جذب نور چهل برابر می شود.
حداقل قطر دهانه دوربین های دوچشمی مناسب رصد، ۴۰ میلیمتر است. اندازه های کمتر می تواند برای شکار و دید در روز مناسب باشد. علاوه بر این حداقل بزرگنمایی مناسب جهت کار رصد ۷ برابر است.

میدان دید

عبارتست از مقداری از پهنه زمین یا آسمان که توسط دوربین دو چشمی در برابر چشمانمان قرار می گیرد و برای بیان آن از واحد درجه استفاده می شود. اندازه میدان دید چشم غیرمسلح ۱۳۵ درجه است. آن دسته از دوربین ها که دارای میدان دید بسیار باز هستند به دوربین های wideangle معروفند که بطور معمول برای دید در روز و بخصوص مواردی که هدف موردنظر در حال حرکت است. همانند مسابقات اسب سواری، کاربرد دارد. در استاندارد ژاپنی دوربین بامیدان دید ۶۵ درجه به بالا و در استاندارد اروپایی، میدان دید ۶۰ درجه به بالا از این دسته دوربین ها هستند.
بطور کلی رابطه میدان دید و بزرگنمایی بصورت معکوس است وبا افزایش یکی دیگری کاهش می یابد. برای مثال میدان دید دوربین ۶۰x20 حدود ۳ درجه و ۷۰x15 حدود ۴٫۶ درجه است. اغلب سازندگان دوربین های دوچشمی اندازه میدان دید را بصورت پهنا برحسب فوت در فاصله ۱۰۰۰ یارد بیان می کنند. این بدان معناست که منظره ای که از دورن دوربین و در فاصله ۱۰۰۰ یاردی می بینیم، دارای پهنای X فوت است.Eyerelief یا راحتی چشم

بیانگر فاصله ای است که چشمان ما می تواند از چشمی دوربین داشته باشد به نحوی که کل میدان دید را به وضوح وآسانی مشاهده کنیم.هر چه مقدار آن بیشتر باشد کار با دوربین راحت تر است. این مورد به خصوص برای افرادی که از عینک استفاده می کنند اهمیت دارد.درحالت معمول فاصله میانگین چشمان انسان از قسمت داخلی لنز عینک حدود  ۱۲ تا ۱۴ میلیمتر است علاوه بر این ضخامت عدسی عینک نیز در حدود ۴ تا ۶ میلیمتر است.در این صورت برای افرادی که از عینک استفاده می کنند این پرامتر باید حداقل بین ۱۶ تا ۲۰ میلیمتر باشد.توجه داشته باشید که با افزایش میدان دید ٬فاصله راحتی کاهش می یابد.

Exit Pupil یا خروجی مردمک

خروجی مردمک، قطر نور ورودی قابل مشاهده از داخل چشمی به میلی‌متر است. هر قدر اندازه خروجی مردمک بزرگتر باشد تصویر در محیطهای تاریکتر واضحتر است و عمق دید دوربین نیز بیشتر می‌شود. خروجی مردمک از تقسیم قطر عدسی شیئی بر میزان بزرگنمایی بدست می‌آید. بنابراین دوچشمی ۵۰×۱۰  خروجی مردمکی معادل۵ میلی‌متر(۵۰/۱۰=  خروجی مردمک به میلی‌متر و  ) دوچشمی  ۸×۳۲ خروجی معادل ۴ میلی‌متر خواهد داشت.) زمانی که دوچشمی خود را نگه داشته‌اید این نوار نور را در مسیر چشمی‌های دوربین می‌توانید ببنید و اگر از بالا درون چشمی‌ها را نگاه کنید یک دایره سفید کوچکی در هر چشمی خواهید دید.
این دایره نور تصویر بزرگنمایی شده‌ایی است که از دوربین‌ دوچشمی خارج می‌شود و به چشمان شما می‌رسد. قطر بیشتر این مردمک دید بهتری نصیب بیننده این تصاویر در نور کمتر خواهد کرد.
قطر مردمک چشم انسان بین ۴ تا ۷ میلی‌متر است که این بستگی به سن و میزان نور موجود در محیط دارد . پس عملاً خروجی مردمک بزرگتر معادل ظرفیت جمع‌آوری نور بیشتر است و سوژه شما هم در مقابل روشن‌تر و شفاف‌تر خواهد بود.
اگر خروجی مردمک دوچشمی نزدیک به اندازه مردمک چشمی ما باشد پیدا کردن سوژه‌ها و تصاویر مشکل‌تر خواهد شد. برای مثال در نور مناسب روز قطر مردمک چشم۲ تا۳ میلی‌متر است و دوربین‌های دوچشمی ۸×۲۱  خروجی مردمک‌شان ۲/۶  میلی‌متر است. بنابراین کار دیدن تصاویر مشکل می‌شود چون چشم ما باید این میزان خروجی را درست با مردمک چشم تطبیق دهد. فرض کنید با این دوچشمی می‌خواهید پرستو دریائی را در حالی که روی قایق پرتلاطمی هستید ببینید که البته با این دوچشمی کوچک چیزی نسیبتان نخواهد شد.

قابلیت گذردهی نور

این مشخصه اصلی ترین عامل تعیین کننده کیفیت لنز و در نتیجه کیفیت روشنایی دوربین است که به پوشش لایه های مختلف با ضریب شکست متفاوت روی لنز و اجزاء اپتیکی بستگی دارد و به درصد بیان میشود . شاید بارها از خود پرسیده اید که چرا قیمت دوربین های شکاری گاهی اختلاف بسیار زیادی با هم دارند ولو اینکه از لحاظ ظاهر به هم شبیهند .باید گفت مهمترین مشخصه در تعیین قیمت , نوع پوشش لنز می باشد .

(LensCoating) یا پوشش روی لنز

زمانیکه یک دسته پرتو نور از یک شیء (منبع نور) به یک قطعه لنز تابیده می‌شود، قسمتی از نور از آن به حالت شکست خارج می‌شود و از لحاظ تئوری باید در نقطه کانونی با محور اصلی عدسی تلاقی پیدا کند. قسمتی از نور نیز منعکس می‌شود و اگر لنز بدون پوشش باشد، حدود ۵ درصد آن منعکس می‌شود. البته باید در نظر داشت ساختار شیمیایی و آرایش مولکول کریستال‌های شیشه لنز نیز باید به گونه‌ای باشد که نور در هنگام عبور از آن دچار پراکندگی نشود. (منظور از کریستالهای شیشه، شکل منظم مولکولها و همگن بودن آنهاست و ارتباطی با صنعت کریستال‌سازی ندارد، چرا که برخی به اشتباه صنعت کریستال‌سازی را با ساخت لنز مرتبط می‌دانند!) از آنجاییکه هر لنز که به صورت آزاد در دوربین قرار گیرد، دارای دو وجه آزاد یا سطح انعکاس است، تعداد این وجوه در یک دوربین دوچشمی ممکن است تا عدد ۱۶ برسد. در صورت عدم وجود پوشش روی این وجوه آزاد در مجموع نیمی از نورهای گسیل شده ازجسم از دوربین عبور نکرده و به چشمان بیننده نمی‌رسد. پوشش روی لنز توسط یک شیمیدان به نام الکساندر اسماکولا (Alexander Smakula) یکی از اعضاء کمپانی Carl Zeiss در شهر Jena برای اولین بار در سال ۱۹۳۵ میلادی برای لنزهای دوربین این شرکت ابداع گردید. یک لایه از پوشش، میزان انعکاسی را از ۵ درصد به ۱ الی ۱٫۵ درصد کاهش داد که خود انقلابی بزرگ در صنعت لنز به شمار می‌رفت. اخیراً با پوشش چندلایه‌ای روی وجوه لنزها با مواد دی الکتریک که خاصیت ضدانعکاسی برای طول موجهای مختلف نور را دارند، میزان انعکاس نور تا حد ۰٫۲۵ درصد برای هر سطح کاهش داده شده است. البته کمپانی Leica با تکنولوژی پوشش منحصر بفرد HDC یا پوشش با ماندگاری بالا به گذردهی حدود ۱۰۰ درصد برای هر لنز دست یافته است که این پوشش در برابر عوامل مختلف محیطی و… مقاومت خود را حفظ می‌کند و از بین نمی‌رود.

انواع پوشش لنز و منشورها:

۱- Coated Optics: در این نوع پوشش یکی از سطوح یک یا چند لنز دوربین اندود می شوند.

۲- Fully Coated : در این نوع تمامی فضای بین لنزها اندود می شود.

۳- : Multi- Coatedدر این حالت یک یا چند سطح ازیک یا چند لنز در دوربین، از دو طرف اندود می شود. به همین دلیل ممکن است بعضی از لنزها اندود نشود و یا بعضی از لنزها فقط در یک جهت اندود شود.

۴-  Fully Multi- Coated: که تمام فضای بین لنزها از دو جهت اندود می شود و بهترین نوع پوشش در لنز است و البته از انواع دیگر گرانتر هم می باشد.

منشور (PRISM)

برای آنکه تصویر نهایی در دوربین های دو چشمی همانند تلسکوپها وارونه جانبی یامعکوس نباشدف در داخل لوله های آنها از تعدادی منشور استفاده  می شود. نحوه چیدن و قراردادن این منشورها در داخل دوربین به دو صورت می باشد:

۱-     روش مستقیم (Roof PRISM)

۲-     روش زیگزاگی ( Porro PRISM) یا کج بین

– روش مستقیم (Roof Prism): با استفاده از این روش، دوربین های ساخته شده سبکتر و کوچکتر هستند و ساختار آنها پیچیده تر و ساخت آنها دشوارتر و قیمتشان نسبت به مدل زیگزاگی بیشتر است. در ساخت این نوع دوربین، کوچیکترین بی دقتی، کیفیت دوربین را بشدت کاهش می دهد. علاوه بر این نور بیشتری جذب می کنند و تصویر کمی تیره و تارتر نسبت به مدل دیگر ارائه می دهد. کمپانی های بزرگ زاواروسکی ، میوپتا و ونگارد از این روش در ساخت دوربین استفاده می کنند. این نوع دوربین برای کسانی که دائما در حال فعالیت هستند و دوربین در تمام مدت می بایست بر گردنشان آویزان باشد، همانند شکارچیان و سربازان به دلیل سبکی و کوچکی توصیه می شود و برای کار رصد نیز بسیار مناسب است.

– روش زیگزاگی (Porro Prism): این نوع دو چشمی ها، عموماً در دو نوع BK-7 و BAK-4 وجود دارند. تفاوت عمده این دو نوع در جنس منشور است. در نوع BK-7 از شیشه برسیلیکات و در نوع BAK-4 از باریم استفاده می شود. نوع BAK-4 از کیفیت تصویر و وضوح بالاتری نسبت به نوع BK-7 برخوردار است. که بدون شک قیمت آن هم نسبت به BK-7 بالاتر است.
دوچشمی با منشور ROOF دوچشمی با منشور PORRO
یکدست و باریک زاویه‌دار و قطور
سبک سنگین
فوکوس داخلی – عایق‌بندی و ضدآب کردن راحت‌تر فوکوس خارجی – عایق‌بندی کمتر و ضدآب کردن سخت‌تر و عبور راحت‌تر غبار به داخل دوربین دوچشمی
میدان دید کمتر میدان دید بیشتر
عمق دید )دید سه‌بعدی ( کمتری دارند چون عدسی‌ها به هم نزدیک‌ترند عمق دید )دید سه بعدی ( بیشتری ایجاد می‌کند
چون عدسی‌ها از هم فاصله بیشتری دارند
با اندود خاصی که روی عدسی و منشور انجام می‌شود می‌تواند مانند دوچشمی‌ها با منشور  porro شفاف باشند ظرفیت جمع‌آوری نور بیشتری دارد پس شفاف‌تر است
منشورهای مجزا روی هم کانونی می‌شوند و درست مانند یک منشور محور مشترکی دارند در این طراحی در هنگام ضربه خوردن دوچشمی کمتر منشورها از هم خطی خارج می‌شوند. در این دوچشمی که هر چشمی۲ منشور مجزا دارد در هنگام افتادن دوربین دوچشمی روی زمین و جابجایی منشورها کار هم خطی و از بین بردن دوبینی را سخت‌تر می‌کند.
بهای بیشتری در مقایسه با دوچشمی‌های  porro باید بپردازید تا صاحب دوربین دوچشمی هم کیفیتی شوید با مبلغ کمتری نسبت به دوچشمی‌ها با منشور  roofصاحب دوربین دوچشمی  porro با کیفیت‌تری می‌شوید

(RESOLUTION) یا توان تفکیک: این عامل فاکتوری است که میزان توانایی دوربین برای یافتن جزییات را به ما نشان می دهد.علاوه بر این با افزایش این توانایی رنگهای تصویر وضوح وشدت بیشتری خواهند داشت.
توان تفکیک با تغییراندازه شیی تغییرمی کند . هرچه قطرشیی بیشتر باشدجزییات بیشتری راخواهیم دید.واحدبیان توان تفکیک ثانیه قوسی است.هرچه این  مقدارکمترباشدتوان تفکیک بالاتراست.توان تفکیک چشمان انسان درحدودیک دقیقه قوسی است.رابطه تئوری یافتن توان تفکیک دوربین از تقسیم عدد ۱۱۶ بر قطر شیی بدست می آید.برای مثال توان تفکیک دوربینی با قطر شیی۵۰ میلیمتر حدود ۲٫۳ ثانیه قوسی است.گفتنی است این مقدار تئوری است در حالیکه در عمل این مقدار می تواند با توجه به کیفیت اپتیک شرایط جوی وتوان چشم افراد تغییر نماید.

سیستم فوکوس

۱-     فوکوس هر چشمی بصورت مجزا و مستقل

در این حالت برای تنظیم فوکوس بایستی هر دو دست درگیر تنظیم چشمی ها شوند. این نوع فوکوس کاربردهای خاص دارد و تقریبا منسوخ شده است.

۲-     فوکوس مرکزی

در این نوع فوکوس نیازی نیست هر دو دست را درگیر نمایید. قربیلکی در وسط دوربین نصب شده که باچرخش آن به طرفین عمل فوکوس انجام شده و جهت رفع دوبینی برای اشخاصی که یک چشمشان ضعیف تر است نیز باچرخش چشمی سمت راست فوکوس نهایی انجام می پذیرد. این نوع فوکوس در نوع داخلی و بیرونی طراحی شده است. در فوکوس داخلی، عمل فوکوس با جابجایی لنزها در فضای داخلی دوربین انجام می گیرد که بهترین نوع فوکوس نیز همین نوع می باشد. برندهای معتبر نیز از فوکوس داخلی استفاده می کنند اما در مدل فوکوس بیرونی ، هنگام چرخاندن قربیلک، عدسی های چشمی به بیرون و یا داخل حرکت می کنند.

  • بطور کلی دوربین های شکاری را از نظر اندازه می توان به چهاردسته تقسیم کرد:
۱-      دوربین های کوچک: دوربین هایی که قطر عدسی شیئی آنها کمتر از ۵۱ میلیمتر دارند. مانند ۸×۳۰ ، ۱۲×۴۵ ،  ۷×۵۰۲-      دوربین های متوسط: دوربین هایی که قطر عدسی شیئی بین ۵۱ تا ۸۱ میلیمتر دارند. مانند۲۰×۶۰ ، ۱۵×۷۰

۳-      دوربین های بزرگ: شامل دوربین هایی می شوند که قطر عدسی شیئی آنها بین ۸۱ تا ۱۰۱ میلیمتر است. مانند   ۲۵×۱۰۰

۴-    دوربین های بسیار بزرگ با کاربری نظامی: دوربین های غول پیکری هستند که قطر عدسی شیئی آنها بیش از ۱۰۱ میلیمتر است. مانند  ۲۰×۱۲۰ ، ۴۰×۱۵۰

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

  • مهدی رضایی - 1396/4/28

    ۸*۳۰ به چه معناست؟

مطالب پیشنهادی