انواع هتل‌ برحسب ستاره
گزارش خطا

انواع هتل‌ برحسب ستاره

 • به روز رسانی : ۱۸/۱۰/۱۳۹۴
 • تعداد بازدید : 1,409

انواع هتل‌ برحسب ستاره

هتل‌های ۲ ستاره:

تمیزی و راحتی و دکوراسیون منظم و هماهنگ از الزامات‌ این هتل‌ها می‌باشد. ارائه رتبه دو ستاره مستلزم داشتن بعضی و نه همه موارد زیر می‌باشد:
خانه داری بسیار خوب، دکوراسیون جذاب و وجود تلویزیون رنگی در تمام اتاقها، مبلمان با کیفیت، دارای رستوران با قابلیت ارایه سرویس در هر وعده غذایی، خدمات رسانی به اتاق‌ها، ورودی هتل با ظرفیت‌مناسب، تخت‌هایی با اندازه معمولی و بزرگتر، سرویس حمام خوب و زیبا، قفسه‌های کافی، امکانات تفریحی، حوله و صابون، پرسنل آموزش دیده و لاندری و روم سرویس.

هتل‌های ۳ ستاره:

در هتل ۳ ستاره خدمات به طورکامل ارایه می‌گردد و به طور شایسته مدیریت می‌شود، ‌این نوع هتل‌ها دارای چشم انداز زیبا و امکانات گسترده‌اند. ارائه رتبه سه ستاره مستلزم داشتن بعضی و نه همه موارد زیر می‌باشند:
نظافت و خانه‌داری و نگهداری عالی،‌هال ورودی بزرگ با طراحی جذاب، فضای پذیرش فعال ۲۴ ساعته، اتاق‌های بزرگ و راحت، بدون سر و صدا با نور کافی و فضای نشیمن با دکوراسیون جذاب و تزئینات، مبلمان با کیفیت، سیستم مرکزی تهویه هوا و سیستم حرارتی، اتاق‌های مفروش شده با کیفیت بالا و دارای تشک‌های عالی، ترموستات کنترل درجه دما، سرویس حمام زیبا که بعضی از آنها دارای وسایل آرایشی، صابون و حوله با کیفیت عالی است. دارای سوئیت اتاق لوکس و محدوده زمانی سرویس دهی اتاقها گسترده می‌باشد. وجود دو دستگاه تلفن در اتاق، یکی کنار تخت و دیگری در حمام یا روی میز، استخر شنا در محوطه ساختمان یا نزدیک آن، سیستم بیدارباش، وجود بیش از یک رستوران در هتل با قابلیت ارایه سرویس در هر وعده غذایی، خدمات رسانی به اتاق‌ها، ورودی هتل با ظرفیت‌مناسب، تخت‌هایی با اندازه استاندارد، سرویس حمام خوب و زیبا، قفسه‌های کافی، امکانات تفریحی، حوله و صابون، پرسنل آموزش دیده و لاندری و روم سرویس. از دیگر خصوصیات این هتل‌ها است

هتل‌های ۴ ستاره:

‌این هتل‌ها نه تنها باید کلیه خدمات لازم را ارائه دهند بلکه باید از خود هویتی داشته باشند. تأمین‌ راحتی و آسودگی میهمانان هدف اصلی کارکنان می‌باشد، آنها آموزش دیده، کارآمد و آگاه و مودب می‌باشند. ‌این هتل‌ها دارای امکانات متنوعی هستند. ارائه رتبه چهار ستاره مستلزم داشتن بعضی و نه همه موارد زیر می‌باشد:
خانه داری و نگهداری فوق العاده از هتل، اتاق و فضای سبز، طراحی ساختمان به صورت خاص و جالب،‌‌هال ورودی لوکس، مبلمان بسیار خوب، فضاهای عمومی، آثار هنری، کیفیت بالای فرش و گل تازه، چشم انداز محیط طبیعی و فوق العاده، فضای مناسب و دکوراسیون جذاب برای پذیرش، رزرواسیون بسیار سریع و کارآمد، کارکنان متعهد با لباس متحد الشکل، وجود دربان، مدیریت متخصص، تجهیزات عالی رستوران و غذاهای متنوع، خدمات رسانی عالی به اتاق‌ها، وجود اتاق‌های بزرگ با نور کافی و مبل مناسب و زیبا، دارای تلویزیون و دکوراسیون عالی و تزئین شده با کارهای هنری، دو تلفن یکی در کنار تخت و دیگری روی میز، دارای تشک راحت و پتوی اضافه و تخت‌های بزرگ و معمولی، سرویس دهی بصورت دو مرتبه در روز به اتاق‌ها، حمام بسیار تمیز با صابون وسایل آرایش و حوله، جعبه کمک‌های اولیه، آیینه مناسب جهت اصلاح و آرایش، یخچال در داخل، سیستم خشک کن دست، در اختیار قراردادن لباس‌های راحت به میهمانان، سیستم روشنایی هوشمند در حمام و اتاق خواب و سایر امکانات مثل حمل و نقل، روزنامه رایگان و امکانات تفریحی برای میهمانان از قبیل استخر، سونا، زمین‌های بازی و ارایه خدمات ویژه از قبیل اتاق ملاقات، پارک اتومبیل توسط مستخدم و ….

هتل‌های ۵ ستاره:

‌این نوع هتل‌ها در ردیف اول قرار دارند. قوانین و استاندارد مربوط به هتل پنج ستاره و کیفیت آن همواره باید ثابت نگه داشته شود. ارائه رتبه پنج ستاره مستلزم داشتن
بعضی موارد زیر می‌باشد:
معماری و دکوراسیون زیبا و منحصر به فرد و مستمر، دارای بیش از ۱۰۰ اتاق،‌هال ورودی، اتاق میهمان، فضای عمومی‌تزئین شده با کارهای هنری، مفروش شده با کیفیت بالا، دفتر پذیرش بسیار منظم در فضای کافی و آرام، دارای نگهبان و سرویس ۲۴ ساعته، پرسنل آموزش دیده و متعهد، تزئین اتاقها با استفاده از اشیاء هنری، دارای ۳ تلفن (کنار تخت، روی میز و داخل حمام)، تمیز کردن اتاق بصورت دو مرتبه در روز، سرویس حمام زیبا و مدرن، دارای رستوران عالی و غذاهای متنوع و سرویس غذا دهی، امکانات رستوران جذاب، سرویس حمل و نقل، مغازه و فروشگاه پوشاک، یخچال در داخل اتاق‌ها با انواع نوشیدنی.
کارکنان در هتل ۵ ستاره: بسیار مرتب و پوشیده با لباس‌های شیک، مودب و آگاه و کارآمد و روابط عمومی‌‌خوب، نسبت به رفع نیازهای مهمانان متعهد هستند و بسیار عالی سرویس می‌دهند. دارای مدیر حرفه‌ای و متخصص، سازگاری و هماهنگی سرویس‌ها، تداوم نگهداری و خانه داری بی عیب و نقص اجزاء اصلی و اساسی برای حفظ درجه ۵ ستاره می‌باشند.
نکته مهم: نکته مهم درباره هتل‌ها و هتل آپارتمان‌ها ‌اینست که « هتل‌ها را ازیک تا ۵ ستاره طبقه‌بندی می‌نمایند در حالی که مهمانپذیر‌ها، مهمانسرا‌ها و هتل آپارتمان‌ها را از یک تا ۳ ستاره طبقه بندی می‌نمایند. به تعبیری دیگر، هتل آپارتمان ۳ ستاره با هتل ۵ ستاره برابری می‌کند و‌ این دو نوع از مراکز اقامتی از نظر کیفیت و خدمات دهی در گروه خودشان بهترین هستند.»

انواع تخت در هتل

انواع تخت‌های موجود در اتاق‌های هتل در جدول انواع تخت آورده شده است لیکن در‌اینجا لازم است مسافرین با تخت اضافه و تخت بچه بیشتر آشنا گردند.

اکسترابد Extra Bed – تختخواب تاشو:

چون تعداد بعضی از خانواده‌ها زیاد و بیش از تعداد تختخواب‌های اتاق است. ناچار استفاده از تخت اضافی خواهد بود. تختخوابهای اضافی را اکسترابد می نامند.‌ این تختها در طبقات هتل وجود دارد و بر اساس فرمی‌ که رسپشن به خانه‌داری می‌دهد، در اختیار اتاق‌ها گذاشته می‌شود.‌این تخت‌ها از نوع تاشو می‌باشند و علت‌ این‌که بایستی طی صدور فرمی‌تحویل شود‌ این است که بابت تخت اضافی، وجه اضافی از مسافر دریافت می‌شود. که به حساب اتاق منظور می‌گردد. از‌این فرم نسخه‌ای نیز به کشیر (صندوق) می‌رود تا وجه تخت اضافی به حساب اتاق نوشته شود.

تختخواب بچه:

مسافرینی که بچه همراه می‌آورند، معمولاً نیاز به تختخواب بچه دارند، زیرا تختخوابهای مسافرین برای بچه مناسب نیست و احتمال دارد بچه از روی تختهای معمولی و مخصوص بزرگسالان به زمین‌ بیافتد.‌این نوع تختها هم طی فرمی‌که قبلاً اشاره شد به اتاق، اضافه می‌شود و وجه اضافی نیز به حساب منظور می‌گردد. تختخواب بچه، رو تشکی مشمع نیز دارد که مانع از رسیدن رطوبت از بچه به تشک می‌شود.

انواع تخت
اصطلاح انگلیسی
نوع تخت ردیف
Bed-Parlor تخت سالن پذیرایی-کاناپه قابل تبدیل به تخت ۱
Bed-studio=Convertible Sofa کاناپه تبدیل به تخت ۲
Convertible Couch کاناپه تبدیل به تختخواب ۳
Sleeping Couch مبل تختخوابشو ۴
Folding-up bed تخت دیواری ۵
Roll-A-Way-bed تخت تاشو ۶
Single یک تخت یک نفره ۷
Twin دو تخت جدای تک نفره ۸
Double یک تخت دونفره ۹
Twin Double یک تخت دو نفره و دو تخت تکنفره ۱۰
Queen Size تخت دو نفره بزرگ ۱۱
King Size تخت بزرگ ۱۲
Double-Double Bed تخت دوبل دوبله ۱۳
Water Bed تخت با تشک آبی ۱۴
Bunk Beds تخت دو طبقه ۱۵
انواع سرویس در هتل‌ها
توضیح
اصطلاح انگلیسی مخفف
(European plan) جهت اقامت بدون هیچگونه وعده غذائی ONLY Room O.R
(American plan) تاق جهت اقامت همراه بایک وعده صبحانه در روز Bed & Breakfast B.B
اتاق جهت اقامت همراه بایک وعده صبحانه ویک وعده شام.H.B در دبی معمولاًبه یک وعده صبحانه ویک وعده نهار اطلاق گردیده در حالی که همان سرویس در ترکیه (منطقه آنتالیا و منطقه دریای اژه) به یک وعده صبحانه و یک وعده شام اطلاق می‌گردد (Modified American plan) Half Board H.B
تاق جهت اقامت همراه بایک وعده صبحانه،یک وعده ناهار ویک وعده شام. در بعضی از هتل‌ها‌این سرویس بصورت سرویس Full board plusیعنی اتاق جهت اقامت همراه بایک وعده صبحانه،یک وعده ناهار،یک وعده شام و نوشیدنی‌ها هنگام صرف ناهار و شام ارئه می‌گردد (Full American plan) Full Board F.B
یعنی اتاق جهت اقامت همراه با تمام وعده‌های غذائی شامل صبحانه، ناهار، عصرانه و شام و نوشیدنی‌های رایگان‌این سرویس معمولاً در هتل‌های واقع شده در شهرهای ساحلی نظیر کوش آداسی، بودروم، مارماریس، آنتالیا و… ارائه می‌گردد و بسته به نوع نوشیدنی ارائه شده مثلاً تولید داخل یا خارج کشور و‌اینکه در چه ساعاتی از شبانه روز ارائه می‌گردد ودارای واژه‌های متفاوتی است نظیر Ultra All Inclusive و Maximum All Inclusive می‌باشد. در بعضی از هتل‌هائی که چنین سرویسی ارائه می‌دهند استفاده رایگان از ورزشهای آبی از قبیل جت اسکی، اسکی روی آب، غواصی، ماساژ و… برای یکبار در طول اقامت ،جزئی از سرویس می‌باشد All inclusive ALL

سئوالات معمول مسافران هنگام استقرار در هتل

 

وقتی مسافری وارد شهری می‌شود و در هتلی سکونت اختیار می‌کند سوالاتی به شرح زیر را پیش رو خواهد داشت:

 • مدارک لازم جهت اقامت در یک هتل
 • نحوه اطلاع از محل اماکن متبرکه، موزه‌ها، ییلاقها، آثار تاریخی، مراکز خرید، پارکها و گردشگاه‌ها، کتابخانه‌های مهم و غیره
 • نحوه دریافت اطلاعات لازم در مورد نشانی ، فاصله و وسیله‌ایاب و ذهاب جهت بازدید از محل‌های مذکور
 • فاصله هتل تا فرودگاه یا‌ ایستگاه راه آهن و زمان لازم برای‌ایاب و ذهاب
 • به چه طریقی می‌توان برای گردش در شهر یا رفتن به جاهای دیدنی اتومبیل کرایه کرد؟
 • طرز کار و استفاده از دستگاه تهویه مطبوع
 • برق هتل چند ولت است؟
 • طرز کار کلید تهویه چگونه است؟
 • ساعت کار رستوران و سایر قسمت‌های هتل چیست؟ (به طور دقیق)
 • امانت را به کجا باید سپرد و رسید گرفت؟
 • آب دستشویی، آشامیدنی است یا خیر؟
 • ساعت تخلیه اتاق یا (Check Out) چه موقعی است؟
 • پیشخدمت را به چه وسیله می‌توان احضار کرد (تلفن یا زنگ)؟
 • در صورتی که اتاق تلویزیون دارد چه ساعتی برنامه خواهد داشت؟
 • زمان لازم برای شستشوی لباسهای کثیف و برگردانیدن مجدد آنها چقدر است؟
 • آیا ورود سگ و یا سایر حیوانات خانگی به هتل ممنوع است؟
 • در چه بخش‌هایی از هتل ورود کودکان ممنوع است؟
 • آیا می‌توان غذا و یا نوشیدنی را از بیرون به داخل اتاق‌ها برد؟

 

در تمامی هتل ها برای ورود و اقامت در هتل نیاز ارائه مدارک شناسایی مانند شناسنامه و گذرنامه می‌باشد. البته در کشور ما در صورت اقامت خانم و آقا در یک اتاق، بایستی علاوه بر مدارک شناسایی، مدارک محرمیت لازم نیز ارائه گردد. این به آن معنی است که اگر زن و شوهر، خواهر یا برادر و یا مادر و پدر با فرزندان غیر همجنس خود بخواهند در یک اتاق اقامت نمایند بایستی مدارکی دال بر محرمیت خود مانند شناسنامه هر دو نفر، سند ازدواج و غیره را ارائه نمایند. البته بعضآً همراه نداشتن این مدارک برای خانواده‌ها دردسرساز می‌شود. در این موارد بایستی مسافرین به دفتر اماکن نیروی انتظامی مستقر در آن شهر مراجعه کرده و پس از گذراندن مراحلی، نامه‌ای مبنی بر اجازه اقامت در یک اتاق را اخذ نموده و به هتل ارائه کنند. لازم به ذکر است در کشور ما هتلها در پذیرش بانوان تنها نیز با محدودیت مواجه بوده و اگر خانمی به تنهایی تصمیم به مسافرت فردی بگیرد بایستی در هر شهر برای گرفتن مجوز اقامت در هتل به دفتر اماکن نیروی انتظامی مراجعه کند. در این حالت پیشنهاد می‌شود خانم‌های تنها در قالب تور که محدودیت کمتری دارد اقدام به مسافرت نمایند.
معمولاً در هتل‌ها کلیه اطلاعات عمومی ‌مربوط به شهر و حتی کشور مقصد، راهنمای هتل و… در پوشه میهمان یا در دفترچه یا جزوه یا مجموعه‌ای تهیه و چاپ گردیده و در اتاق مسافران گذاشته شده است تا به پرسشهای انفرادی و تضییع وقت نیاز نباشد. در هتلها، علاوه برا اطلاعاتی که ذکر شد، بروشورهایی نیز به زبانهای انگلیسی و فارسی، یا زبانهای دیگر وجود دارند که آنها نقاط دیدنی شهر ، تلفن‌های ضروری مثل اطلاعات تلفن، کنسولگری‌ها، فرودگاه و راه آهن، نرخ تاکسی در شهر ، داروخانه‌های شبانه روزی، بیمارستان و وسایل و لوازم معروف شهر چاپ شده است. معمولاً در‌این بروشورها نقشه شهر وجود دارد و در‌این نقشه‌ها، محل هتل مشخص شده و جای کنسولگریها، بیمارستانها، بانکها، پست، راه آهن و فرودگاه نیز مشخص شده است. اماکن تفریحی شهر یا هتل و نوع تفریحات آن مثل استخر، گلف، تنیس و غیره نیز در آن دیده می‌شود.
توصیه مهم: در بدو ورود به هتل نسبت به دریافت کارت ویزیت هتل اقدام نمائید تا در موارد خاص نظیر بیماری، تصادف، گم شدن و… با ارائه آن به پلیس یا هر شخص دیگری که قصد کمک به شما را دارد بدون نیاز به دانستن زبان خارجی به هتل انتقال یابید.
استفاده از اقلام موجود در مینی بار و یخچال اتاق مستلزم پرداخت هزینه‌های اضافی است و می‌بایست ‌این هزینه راساً توسط مسافر پرداخت گردد. ضمناً ذکر ‌این نکته ضروری است که در صورت مصرف اقلام مورد اشاره هزینه‌های آن با چند برابر قیمت واقعی از مسافر دریافت خواهد شد.
استفاده از تلفن هتل برای مکالمات بین المللی بسیار گران است و در صورت استفاده از آن هزینه مربوطه تا چند برابر تعرفه واقعی از مسافر دریافت می‌گردد.‌ این هزینه نیز می‌بایست راساً توسط مسافر پرداخت گردد.
پرداخت انعام (Tip) به بعضی از افرادی که در طول مسافرت به شما سرویس می‌دهند مثل باربر هتل، معمول و مرسوم بوده و شایسته است نسبت به رعایت ‌این مهم تلاش نمائید.
در ارتباط با تبدیل دلار ویا هر نوع ارز متداول در بازار جهانی به پول جاری کشور مقصد به‌این نکته مهم باید توجه داشت که معمولاً تبدیل ارز در هتل‌ها مقرون به صرفه نیست چرا که ‌این تبدیل همیشه بر اساس نرخ برابری ارز در هنگام تبدیل محاسبه نمی‌گردد. بنابراین توصیه می‌شود ارز مورد نیاز خود را از صرافی‌ها تأمین‌ نمائید.

منبع: tagbox.ir

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر

مطالب پیشنهادی