گزارش خطا

آموزش جهت یابی در طبیعت

  • به روز رسانی : ۸/۸/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 1,645

آموزش جهت یابی در طبیعت

 

همانطور که می دانید بخش عظیمی از جنگل های ایران در شهرهای شمالی هستند و یکی از دلایلی که بسیاری از افراد این شهرها را برای مسافرت انتخاب می کنند رفتن به جنگل های بسیار زیبای آنجا است. اما یکی از مشکلاتی که در راه جنگل برای افراد پیش می آید گم کردن مسیر است. برای گم نکردن مسیر و جهت یابی در جنگل و طبیعت روش های گوناگونی وجود دارد.

%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d8%ac%d9%87%d8%aa-%db%8c%d8%a7%d8%a8%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%b7%d8%a8%db%8c%d8%b9%d8%aa-1

 

جهت‌ های اصلی و فرعی

با دانستن یکی از جهت‌ ها، بقیهٔ جهت‌ها را میبین هر دو جهت اصلی یک جهت فرعی وجود دارد. مثلاً نیمساز جهت‌های شمال و شرق، جهت شمالِ شرقی (شمالِ شرق) را مشخص می‌کند. بین هر دو جهت اصلی یک جهت فرعی وجود دارد. مثلاً نیمساز جهت های شمال و شرق، جهت شمالِ شرقی (شمالِ شرق) را مشخص می‌ کند.
روش‌های جهت‌یابی در روز:

جهت‌یابی با سمت خورشید:

۱- خورشید صبح تقریباً از سمت شرق طلوع می‌کند، و شب تقریباً در سمت غرب غروب می‌کند. این مطلب فقط در اول بهار و پاییز صحیح است؛ یعنی‌ در اولین روز بهار و پاییز خورشید دقیقاً از شرق طلوع و در غرب غروب می‌کند، ولی در زمانهای دیگر، محل طلوع و غروب خورشید نسبت به مشرق و مغرب مقداری انحراف دارد. در تابستان طلوع و غروب خورشید شمالی‌تر از شرق و غرب است، و در زمستان جنوبی‌تر از شرق و غرب می‌باشد.

۲- در نیمکرهٔ شمالی زمین، در زمان ظهر شرعی خورشید همیشه دقیقاً در جهت جنوب است و سایهٔ اجسام رو به شمال می‌افتد. ظهر شرعی یا ظهر نجومی در موقعیت جغرافیایی شما، دقیقاً هنگامی است که خورشید به بالاترین نقطه خود در آسمان می‌رسد. در این زمان، سایهٔ شاخص به حداقل خود در روز می‌ رسد، و پس از آن دوباره افزایش می‌یابد؛ همان زمان اذان ظهر. برای دانستن زمان ظهر شرعی می‌توانید به روزنامه‌ها مراجعه کنید یا منتظر صدای اذان ظهر باشید. ظهر شرعی حدوداً نیمه بین طلوع آفتاب و غروب آفتاب است.

۳- حرکت خورشید از شرق به غرب است؛ و این هم می‌تواند روشی برای یافتن جهت‌های جغرافیایی باشد.

جهت‌یابی با ساعت عقربه‌دار:

ساعت مچی معمولی (آنالوگ، عقربه‌ای) را به حالت افقی طوری در کف دست نگه می‌داریم که عقربهٔ ساعت‌ شمار به سمت خورشید اشاره کند. در این حالت، نیمسازِ زاویه‌ای که عقربهٔ ساعت‌شمار با عدد ۱۲ ساعت می‌ سازد (زاویهٔ کوچک‌تر، نه بزرگ‌تر)، جهت جنوب را نشان می‌دهد. یعنی مثلاً اگر چوب‌کبریتی را [به طور افقی] در نیمهٔ راه میان عقربهٔ ساعت‌شمار و عدد ۱۲ ساعت قرار دهید، به طور شمالی-جنوبی قرار گرفته‌ است.

%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d8%ac%d9%87%d8%aa-%db%8c%d8%a7%d8%a8%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%b7%d8%a8%db%8c%d8%b9%d8%aa-2

 

روش‌ های جهت‌یابی در شب

جهت‌یابی با هلال ماه :

ماه به شکل هلال باریکی تولد مییابد، و در نیمه‌ های ماه قمری به قرص کامل تبدیل می‌شود، و سپس در جهت مقابل هلالی می‌شود. در نیمهٔ اول ماه‌های قمری قسمت خارجی ماه (تحدب و کوژی ماه، برآمدگی و برجستگی ماه) مانند پیکانی جهت غرب را نشان می‌دهد. در نیمهٔ دوم ماه‌های قمری، تحدب ماه به سمت مشرق است. اگر خطی از بالای هلال به پایین آن وصل کنیم و ادامه دهیم، در نیمهٔ اول ماه قمری شکل p و در نیمهٔ دوم شکل q خواهد داشت. کره ماه در نیمهٔ اول ماه‌های قمری پیش از غروب آفتاب طلوع می‌کند، و در نیمهٔ دوم پس از غروب، تا پایان ماه که پس از نیمه‌ شب طلوع می‌ نماید.

پیدا کردن جنوب توسط ماه: اگر خطی فرضی میان دو نوک تیز هلال ماه رسم کرده و آن را تا زمین ادامه دهید، تقاطع امتداد این خط با افق، نقطه جنوب را [در نیم‌کرهٔ شمالی زمین] نشان می‌دهد. این روش جهت‌یابی چندان دقیق نیست، ولی حداقل راهنمایی تقریبی را فراهم می‌سازد. در زمان قرص کامل نمی‌توان از این روش استفاده کرد. وقتی ماه به صورت قرص کامل است، می‌ توان به کمک حرکت ظاهری ماه (که از مشرق به طرف مغرب است) جهت‌ یابی کرد.

 

%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d8%ac%d9%87%d8%aa-%db%8c%d8%a7%d8%a8%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%b7%d8%a8%db%8c%d8%b9%d8%aa

 

جهت‌ یابی با نشانه‌های طبیعی :

هر گونه‌ای از درختان برش‌ها و خصوصیات خاصّ خود را دارد. باد و آفتاب بر درختان تأثیر می‌گذارند و این سرنخی است برای محاسبه جهت شمال – جنوب. این روش‌ها خیلی قابل اطمینان نیستند. مثلاً «باد غالب» ممکن است حالت عادی را به طور قابل‌ ملاحظه‌ای تغییر دهد و باعث تغییر و انحراف آن شود. همچنین در جنگل‌های انبوه به دلیل عدم نفوذ و رسوخ آفتاب درون آنها برخی روش‌ها کارا نخواهند بود. اگر از علامت‌های طبیعی استفاده می‌کنید، برای تصمیم‌گیری، باید هر چند تا علامت مختلف را که می‌ توانید پیدا کنید.

بسیاری از روش‌های ذکر شده بر اساس آفتاب هستند: در نیمکرهٔ شمالی زمین، جهت رو به جنوب در معرض آفتاب بیشتری است. تابش خورشید رشد شاخه‌ها و برگ‌ها را زیاد می‌ کند.

%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d8%ac%d9%87%d8%aa-%db%8c%d8%a7%d8%a8%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%b7%d8%a8%db%8c%d8%b9%d8%aa

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر

مطالب پیشنهادی